Prawosławne Święta Bożego Narodzenia w 2020 roku

Boże Narodzenie to jedna z dwunastu radosnych świąt prawosławnych. Jak powiedział John Chrysostom: „To najczystsze i najważniejsze święto. Matka wszystkich świąt. Zaczęło się celebrować w czasach apostolskich. Od czasów starożytnych ten dzień był uważany za rodzinę, świąteczny stół jest ustawiony z różnymi pysznymi daniami, wszyscy gromadzą się wokół. Jak zauważa Klemens z Aleksandrii w II wieku, Dzień Bożego Narodzenia uznano za 25 grudnia. W czasach starożytnych to wydarzenie nie było obchodzone przez cały świat. I dopiero w VI wieku cesarz Justynian został ustanowiony, aby świętować już na całej ziemi. W Rosji święto pojawiło się w X wieku wraz z chrześcijanami. Prawosławne Boże Narodzenie Chrystusa w 2020 roku będzie obchodzone 7 stycznia, jest to trwałe święto i obchodzone jest tego samego dnia każdego roku.

Dlaczego Kościół katolicki obchodzi 7 stycznia, a Kościół prawosławny w Rosji 25 grudnia?

W 46 roku pne Cezar ustanowił kalendarz juliański, ale nie było to wystarczająco jasne, dlatego w przyszłości takie święta jak Wielkanoc zaczęły się wyprzedzać. A w XVI wieku postanowiono zastąpić Juliana kalendarzem gregoriańskim. W tym czasie Julian pozostał w Rosji. Ale Boże Narodzenie przyszło 25 grudnia. I do 1918 roku obchodzono to w tym dniu. 26 stycznia 1918 r. Wprowadzono kalendarz gregoriański; dekret podpisał Lenin. Dokument wskazywał, że zaraz po 31 stycznia 1918 r. Był 14 lutego, to znaczy różnica między starym i nowym stylem wynosiła 13 dni. Ale Kościół prawosławny odmówił uznania tego i uznał tylko kalendarz juliański. Właśnie dlatego Święta Bożego Narodzenia przesunęły się na 7 stycznia. W 1929 r. W ZSRR całkowicie zakazali wszelkich uroczystości religijnych, do 1990 r.

Historia powstania wakacji. Chwalebny cud

W 746 r. Od założenia Rzymu wydano spis ludności w Imperium Rzymskim. W przeciwieństwie do Rzymian, w królestwie Judei przeprowadzono spis z urodzenia. I każdy Żyd musiał przeprowadzić spis ludności dokładnie tam, gdzie się urodził. Dlatego sprawiedliwi Józef i Najświętsza Maryja zostali zmuszeni do udania się do Betlejem. Ścieżka miała być trudna i długa, biorąc pod uwagę pozycję Maryi. Pięć dni później dotarli do Jerozolimy i postanowili nie zatrzymywać się i spieszyć do Betlejem. Po długiej podróży w końcu znaleźli się w mieście, ale tylu ludzi zebrało się w celu spisu ludności, że nie było pustych miejsc i musieli spędzić noc w jaskini. To w tej jaskini miały miejsce narodziny Chrystusa. Wydarzenie jest tak znaczące, że od tego momentu rozpoczyna się chronologia.

Pierwszymi, którzy dowiedzieli się o narodzinach Jezusa, byli pasterze. Niedaleko Betlejem pasły się stado owiec, wokół stała noc, bardzo ciemno i nagle niebo rozjaśniło się bardzo jasno i pojawił się Anioł Boży. Anioł powiedział, że Zbawiciel pojawił się na ziemi, to jest dziecko w jaskini. I tam w jaskini pasterze odkryli Najświętszą Maryję, Józefa i Dzieciątko.

Podczas gdy cała trójka, Józef, Maryja, Jezus, wciąż pozostali w jaskini, magowie pojawili się z daleka, lub jak nazywali ich naukowcy. Wielu pogan wiedziało, że Mesjasz ma się pojawić i oczekiwali pojawienia się gwiazdy w niebie, jak to miało miejsce w legendzie. Chociaż legenda mówi o duchowej gwieździe, ale Bóg, aby uwierzyć poganom, zapalił jasną gwiazdę w niebie. I kiedy zobaczyli niezwykłą gwiazdę na niebie, zdali sobie sprawę, że Zbawiciel się urodził.

W ósmym dniu po urodzeniu dziecko otrzymało imię Jezus (Zbawiciel), a później zaczęły wzywać Chrystusa, co po grecku oznacza Mesjasza.

Usługi bożonarodzeniowe

Przed świętami Bożego Narodzenia wyróżnia się wyjątkowy dzień od wszystkich dni przygotowań, nazywany w wigilię lub wigilię. W ten dzień wigilijny ludzie spędzają na ścisłym poście. Usługa Eve od Nieszporów, Lesser Compline i Matins. Potem zaczyna się zegar carski. Oznacza to, że ewangelia liturgiczna zostaje przeniesiona do centrum świątyni i rozpoczyna się nabożeństwo. Ta usługa nie jest połączona z innymi usługami; odczytywane są na niej specjalne parimiasy. Zwykle następuje Nieszpory, jest to ostatnia i najważniejsza nabożeństwo Wieczerzy, które łączy się z Liturgią św. Bazyli Wielki. Po tym następuje czytanie Bożonarodzeniowych Pamiris i nie ma jak zwykle trzech, ale osiem. Pod koniec liturgii kapłani wyjmują świecę pośrodku, symbolizującą Gwiazdę Betlejemską i wychwalają nowo narodzonego Boga. Już rano rozpoczyna się całonocne czuwanie i liturgia. Dzień po świętach kościół zaczyna wychwalać Najświętszą Maryję Pannę.

Jakie wakacje, tradycje i obrzędy

Jedną z głównych tradycji świąt kościelnych jest post. Przed świętami Bożego Narodzenia obserwuje się post, który nosi nazwę Bożego Narodzenia lub Filippi, zaczyna się od 28 listopada do 6 stycznia. 6 stycznia to Wigilia Bożego Narodzenia.

Ten post jest już wspomniany w IV wieku, aw V wieku jest wspomniany przez papieża Leona I Wielkiego. Początkowo różni chrześcijanie pościli na różne sposoby, przez siedem dni, którzy mają więcej. Ale w 1166 roku postanowiono pościć przez czterdzieści dni, jak prorok Mojżesz.

Inną tradycją jest jedzenie sympatycznie w Wigilię Bożego Narodzenia. Są to ziarna pszenicy lub jęczmienia w miodzie.

Najciekawszą i niezapomnianą tradycją jest kolędowanie. W dniach 7–19 stycznia rozpoczyna się czas Bożego Narodzenia, w 567 r. II Sobór Turoński, te dni nazywano świętymi. Pieśni, tańce, dzieci i dorośli zaczynają kolędować. Przebierają się i idą do domu, śpiewają kolędy, wychwalają Chrystusa, otrzymują od gospodarzy przysmaki. Śpiewanie kolęd trwało niekiedy kilka godzin, gospodarze zapraszali kolędy do ich domu, leczili je i podlewali. Jeśli kolędy zostaną spełnione, właściciele będą w porządku.

Inną wspaniałą tradycją Bożego Narodzenia jest zdobiony zielony świerk. Ta tradycja ma już ponad dwa tysiące lat i sięga głęboko ku pogańskiej wierze. Gdzie świerk był uważany za święte drzewo i symbolizował nieśmiertelność.

Tradycja dekorowania i sadzenia choinek wywodzi się z Europy, najpierw Francji, potem Niemiec, a ostatecznie całej Europy. W Rosji zaczęli dekorować świerk dzięki Piotrowi I, miłośnikowi wszystkich europejskich tradycji. Po jego śmierci tradycja nieco się uspokoiła i znów została wznowiona dopiero w latach dwudziestych XIX wieku. Do 1918 r. Wszystkie tradycje kościelne były zakazane. I dopiero w 1935 r. Zorganizowano święto dla dzieci, imprezę noworoczną, na której ustawiono choinkę.

Zwyczaje, znaki i czego nie można zrobić w Boże Narodzenie

Przed tym dniem trzeba było posprzątać dom, przywrócić idealną czystość, umyć całą rodzinę, przygotować czyste nowe, nigdy nie noszone ubrania. To obiecało obfite zbiory w przyszłym roku. Postanowiono wezwać samotnych ludzi na obiad. W te święta, które były pełne gratulacji, wesołego nastroju, prezentów, nie było zwyczaju zapominać o litości. Konieczne było odwiedzanie pacjentów w więzieniach, aby dawać jałmużnę potrzebującym. Dobrobyt rodziny zależał również od tego, kto pierwszy wszedł do ich domu. Jeśli byłby to zły człowiek, porażka nadejdzie przez cały rok, jeśli obcy, wówczas wszystkie kobiety w rodzinie będą chore.

Znaki:

  • Jeśli w Boże Narodzenie będzie zimno, będzie to zimna wiosna;
  • Jeśli tego dnia miała miejsce zamieć, możemy spodziewać się wczesnej wiosny;
  • Jeśli drzewa mają szron, dobrze wróży;
  • Kolejna zamieć obiecała obfite zbiory miodu.

Czego nie można zrobić:

  • Wiele dziewcząt lubi zgadywać w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale według kanonu kościelnego jest to surowo zabronione. Możesz wysłać sobie duży problem;
  • W dniu wakacji nie można wykonywać prac domowych, sprzątać;
  • Nie możesz szyć, aby nie oślepnąć;
  • Nie możesz spędzić wakacji w czarnych ubraniach;
  • Nie spóźnij się do stołu;
  • Na świątecznej kolacji nie można głośno mówić, krzyczeć, aby nie odstraszyć szczęścia.

Boże Narodzenie to prawosławne święto, które ludzie lubią spotykać w Rosji. Tradycyjnie święto to jest uważane za bardziej przyjazne rodzinie niż Nowy Rok. Wielu zbiera się z całą rodziną przy dużym stole. Przygotowują najsmaczniejsze dania, dają prezenty. Dom czuje ciepło i komfort. Boże Narodzenie łączy ludzi, nie chcę przeklinać i kłócić się, nastrój jest świąteczny, magiczny, odczuwalne jest pojawienie się czegoś nowego. Te dni wakacyjne pokrywają się ze wspaniałymi wakacjami dla prawie całego kraju, więc ludzie wychodzą na ulicę, gratulują sobie nawzajem i po prostu cieszą się tymi cudownymi dniami.

Obejrzyj wideo: Svidnicka Cerkiew Prawosławna pw. Św. Trójcy (Listopad 2019).