Niedziela Palmowa w 2020 roku

W kalendarzu prawosławnym jest wiele świąt kościelnych, niektóre obchodzone są w te same dni każdego roku, inne mają charakter przejściowy, tzn. Ich data zależy od konkretnego wydarzenia. Takim świętem jest Niedziela Palmowa lub dzień ten nazywany jest również Wjazdem Pana do Jeruzalem. Data zależy od obchodów Wielkanocy. Ortodoksyjni chrześcijanie będą obchodzić Niedzielę Palmową 2020 r. - 12 kwietnia. Święto jest wspaniałe, uroczyste, symbolem święta jest gałązka wierzby, która rozkwitła i jest puszysta.

Wakacyjna historia

Właśnie w tę niedzielę Chrystus wszedł do Jerozolimy i zaczęły się jego cierpienia, o których już wiedział. Zanim Jezus przybył do miasta, miał miejsce jeden incydent, który pociągnął za sobą szereg wydarzeń, które doprowadziły do ​​zmartwychwstania Chrystusa.

Niedaleko Jeruzalem była mała osada, Betania. Przyjaciel Chrystusa Łazarza mieszkał w nim ze swoimi siostrami. Jego siostry to Marta i Maria, które bardzo szanowały Jezusa. Kiedy Łazarz przeszedł poważną chorobę, napisał do Chrystusa o tym strasznym wydarzeniu. W tym czasie był bardzo daleko, w Jordanii i nie mógł od razu odwiedzić przyjaciela. Siostry miały nadzieję, że Chrystus będzie miał czas przyjść i uchronić brata przed śmiercią. Ale Jezus nie spieszył się, wręcz przeciwnie, czekał na śmierć Łazarza, aby pokazać swoim apostołom zmartwychwstanie czterodniowego zmarłego. Po czterech dniach Pan wraz z apostołami przybył do Betanii. Zgodnie z tradycją pochówek odbywał się w jaskini. Niedaleko niej, gdzie pochowano przyjaciela, Chrystus poprosił o usunięcie kamienia blokującego wejście. Podniósł oczy do nieba i powiedział: „Ojcze! dziękuję za wysłuchanie mnie. Wiedziałem, że zawsze mnie usłyszysz; ale te rzeczy powiedział do stojących tutaj ludzi, aby uwierzyli, że mnie posłałeś ”. Potem powiedział bardzo głośno: „Łazarzu! wyjdź. ” Zmarł zmartwychwstał, ręce i nogi splecione były wstążkami pogrzebowymi, a jego twarz związana jest szalikiem, wstał i poszedł.

Ten incydent pokazuje prawdziwą moc Chrystusa, ale jest to wydarzenie bezpośrednio związane z późniejszym cierpieniem i śmiercią Jezusa, kiedy większość Żydów odwróciła się od niego i chciała go ukrzyżować na krzyżu. Święto Wejścia Pana do Jerozolimy poświęcone jest ostatnim dniom ziemskiego życia Zbawiciela. Jezus wjechał do miasta na ośle, aby nie być wyższym od ludu, ale aby być na równi z nim. Spotkał go wielu ludzi, którzy słyszeli o jego zadziwiających cudach, o zmartwychwstaniu Łazarza. Radośnie machali zielonymi gałązkami palm daktylowych, spotkali Go jako Króla i Mesjasza. Święto oznacza koniec tak krótkiego ziemskiego życia Zbawiciela. Wejście poprzedza śmierć Chrystusa, ukrzyżowanie, ale radość tego dnia da wierzącym święto wielkanocne.

Nabożeństwa w Niedzielę Palmową

Dwa święta, Sobota Lazarev i Niedziela Palmowa mają nierozerwalny związek duchowy. Zwyczaj celebrowania tych wydarzeń wśród prawosławnych powstał w IV - V wieku. Nierozerwalne połączenie potwierdza fakt, że mają one jeden wspólny troparion - główny śpiew liturgiczny. Święto Wjazdu Pana do Jerozolimy było najbardziej uroczyście obchodzone w Kościele Jerozolimskim. W mieście odbywała się zatłoczona procesja, ludzie mieli w rękach gałęzie palmowe, a przed nią, na czele tej procesji, biskup jeździł na osiołku, był przebrany za Zbawiciela.

Kluczowymi tekstami nabożeństwa są troparia i kondaki. Dwa święta śpiewają na święta, jeden mówi, jeśli przetłumaczony na rosyjski: „Zapewniając, że nastąpi ogólne zmartwychwstanie umarłych, wskrzesiłeś Łazarza przed swoim cierpieniem, Chrystusem Bogiem. Dlatego my, podobnie jak dzieci, niosąc znak zwycięstwa, wołamy do Ciebie, Zwycięzcy śmierci: Hosanna na wysokościach, błogosławi Tego, który przychodzi w imię Pana ”. W drugim: „Pochowawszy się razem z Tobą w chrzcie, Chrystusie nasz Boże, przez Twoje Zmartwychwstanie staliśmy się życiem nieśmiertelnym i wołamy pieśnią: Hosanna na wysokościach, błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pana”.

Kapłani odprawiają nabożeństwa i konsekrują wierzby.

Tradycje i obrzędy wakacji. Znaki na Niedzielę Palmową

W XVI - XVII wieku w Rosji panował zwyczaj festiwalu wjazdu do Jerozolimy. Przed liturgią trwała procesja, która przeszła z Katedry Wniebowzięcia Kremla moskiewskiego przez Bramę Spaską. Ruch został wysłany do katedry św. Bazylego na modlitwę. Podczas kursu niosli ze sobą drzewo, ozdobione kwiatami i owocami, przed procesją Patriarcha jechał na osiołku, któremu towarzyszył król i trzymał go pod uzdą. Po przeprowadzce drzewo zostało przekazane leczonym ludziom. Ale pod koniec XVII wieku zwyczaj zniknął.

Główną tradycją tego dnia jest obecność gałęzi wierzby w domu. Ponieważ w naszym kraju nie ma palm, które witałyby Chrystusa przy wejściu do miasta, wybrano wierzbę, która symbolizuje odrodzenie życia, ponieważ pierwsze budzi się po długiej zimie.

W niedzielny poranek musisz iść do kościoła, zabrać ze sobą gałązki wierzby, aby je zapalić. Wierzba powinna być puszysta, kwitnąca, ale czasami święto wypada w czasie, gdy na zewnątrz jest jeszcze zimno, a roślina nie ma czasu na kwitnienie do tego dnia, wtedy możesz z góry wybrać gałęzie i umieścić je w domu, aby wierzba kwitła do niedzieli. W kościele poświęcającym gałęzie ich liczba powinna być równa liczbie osób w rodzinie. Wierzba jest silnym strażnikiem, więc wielu ją utrzymuje do następnej niedzieli palmowej, aby chronić dom przed złymi duchami i złymi wydarzeniami.

Świąteczny stół ustawia się w domu, należy pamiętać, że Wielki Post w tej chwili trwa, więc nie powinno być zabronionych potraw. Chociaż w tym dniu są odpusty w jedzeniu, możesz jeść ryby i wino, dzieci mogą otrzymywać chude słodycze.

Czego nie można zrobić na wakacje:

 • Nie można wykonywać żadnej pracy fizycznej;
 • Nadmierne jedzenie nie jest dozwolone, musisz wybierać tylko chude dania;
 • Czesanie włosów również nie jest zalecane, może przynieść nieszczęście;
 • Nie możesz sprzątać w domu, gotować jedzenia;
 • Nie możesz iść na cmentarz;
 • Tego dnia zwierząt gospodarskich nie można wypędzić na ulicę, aby zła siła ich nie zepsuła.

Znaki:

 • Jeśli stukniesz gałązkę wierzby w plecy osoby, obiecał zdrowie i dobre samopoczucie;
 • Mężczyźni i kobiety trzymają przy sobie pąki wierzby, dla tych pierwszych utrzymuje się męska siła, dla tych drugich pomaga począć dziecko;
 • Jeśli posadzisz w tym dniu kwiat domowy lub przeszczepisz go do innej doniczki, możesz spodziewać się dobrobytu finansowego, najważniejsze jest to, że nie więdnie, w przeciwnym razie wystąpią poważne straty finansowe. Kwiat musi być chroniony i pielęgnowany;
 • Gałązki wierzby wbiły się w ziemię, gdzie zamierzały siać, co przyczyniło się do bogatych zbiorów;
 • Jeśli dzień będzie deszczowy, nastąpi obfite żniwo;
 • Jeśli w domu jest gałąź wierzby, wówczas piorun nie spadnie na nią i nie będzie ognia;
 • Aby uniknąć powodzi, wierzba musi zostać wrzucona do wody, gdy występuje dryf lodu.

Jak święta z katolikami

Podobnie jak prawosławni katolicy świętują wjazd Pana do Jerozolimy w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą. Mają to święto ma inną nazwę Niedziela Palmowa. W 2020 roku święto będzie obchodzone 5 kwietnia.

Tego dnia procesja odbywa się wokół świątyni lub wewnątrz niej. Podczas procesji śpiewane są świąteczne uroczystości i hymn do króla Chrystusa. Ludzie trzymają w rękach gałązki palmowe lub oliwki, w zależności od tego, co rośnie w okolicy. Gałęzie są ozdobione wstążkami, kwiatami. Mają tę samą tradycję co prawosławni z wierzbami do trzymania palmy, gałązek oliwnych domu do następnej Niedzieli Palmowej. W następnym roku palą je, aby użyć popiołów na służbę w środę popielcową. Słodycze są rozdawane dzieciom, wszyscy bawią się i świętują.

Podobnie jak w przypadku innych świąt kościelnych, Niedziela Palmowa jest świętem rodzinnym. W tym dniu nie jest konieczne zorganizowanie wielkiej uroczystości, możesz spędzić wakacje skromnie, ale z rodziną. Tego dnia nie trzeba przeklinać i załatwiać spraw, trzeba dawać radość i dobry nastrój, zachować spokój w rodzinie. W głowie powinny znajdować się tylko jasne i życzliwe myśli. Rano możesz iść z całą rodziną do kościoła i bronić nabożeństwa, poświęcić wierzbę i zostawić ją w domu, aby chroniła cały dom i rodzinę. Kobiety mogą wstępnie ugotować stół z chudymi smakołykami. Prezenty w tym dniu z reguły nie dają sobie nawzajem, lepiej zwrócić większą uwagę na swoich bliskich.

Obejrzyj wideo: 14 kwietnia - Niedziela Palmowa - Wjazd Jezusa do Jerozolimy (Listopad 2019).