Pożyczony w 2020 roku

Ważną tradycją prawosławną jest post. Istnieją posty jednodniowe i wielodniowe. Istnieją cztery wiele dni postów: Veliky, Petrov, Uspensky, Rozhdestvensky. Najważniejszy i najbardziej rygorystyczny post to Great. Daty rozpoczęcia i zakończenia są ruchome, ponieważ są związane z „zmienną” datą obchodów Wielkanocy. Wielki Post w 2020 roku odbędzie się w dniach 2 marca - 18 kwietnia. Dokładnie 48 dni.

Podstawą postu jest walka z grzechem, w tym poprzez powstrzymywanie się od jedzenia. Znaczenie leży właśnie w abstynencji, a nie w wyczerpaniu ciała, dlatego zawsze należy mierzyć siłę wraz ze stopniem przygotowania. Niektórzy zanurzają się w to i bez odpowiedniego przygotowania zaczynają niezmiernie ściśle przestrzegać postu. To, co może poważnie zaszkodzić zdrowiu osoby, to drażliwość i zmęczenie. Nie każdy może sobie z tym poradzić i rzucić post. Dlatego wskazane jest powolne przyzwyczajanie się do postu. Możesz stopniowo zmniejszać ilość spożywanego jedzenia. Studiować z wyprzedzeniem, co można spożywać w dni postu.

Jaki jest sens tego postu? Abstynencja w jedzeniu - walka z obżarstwem. Obżarstwo jest jedną z ośmiu pasji. Człowiek jest nie tylko nasycony jedzeniem, ale je pochłania, ta pasja obejmuje go i nie można go już od niego uwolnić. We współczesnym świecie konsumpcyjnym jest to jeden z najważniejszych problemów. Coś zawsze nie jest wystarczające dla osoby, on zawsze chce go zdobyć, musi coś kupić, wziąć to dla siebie, podnieść. Jak mówią kapłani, takie pragnienie wiąże się z piekłem, w którym dochodzi do pożerania i przesycenia. W przeciwieństwie do piekła, w raju wszystko się poddaje, wszystko się objawia, wszystko jest wspólne, wszystko jest podzielone na wszystkie. Aby złagodzić to pragnienie konsumpcjonizmu, obżarstwa, możesz zacząć od ograniczenia jedzenia. Jeśli weźmiemy duchowe znaczenie ograniczenia, wówczas walka nie pójdzie z jedzeniem jako takim, ale z pragnieniem pożarcia, z przywłaszczeniem sobie wszystkiego. Pomoże to w pewnym stopniu usunąć kajdany współczesnego środowiska i poznać siebie od strony duchowej.

Funkcje usługi Wielkiego Postu

Wielki Post jest podzielony na 2 części: przez pierwsze czterdzieści dni (czternaście) i tydzień przed Wielkanocą (Wielki Tydzień). Tak więc trwa siedem tygodni. Pierwszy i ostatni tydzień są najcięższe, a usługi w tych tygodniach są dłuższe niż w innych. Post rozpoczyna się w poniedziałek, który nazywa się czystym. Pięćdziesiąte symbolizuje 40 dni spędzonych przez Chrystusa na pustyni bez jedzenia, kuszonych przez szatana. W poniedziałek, wtorek i czwartek nie ma liturgii. W środę i piątek odbywa się liturgia spreparowanych darów.

W pierwszym tygodniu, od poniedziałku do czwartku, odprawiane są nabożeństwa w kościele, w którym czytany jest Wielki Kanon mnicha Andrei Kristitsky'ego. Prawosławni zawsze starają się uczestniczyć w tej nabożeństwie, ma to wielki wpływ na duszę. W ten piątek odbywa się Liturgia Uprzednio uświęconych Darów, która kończy się niezwykle. Po przeczytaniu kanonów mieszanka gotowanej pszenicy i miodu jest wyjmowana na środku świątyni. Nazywany kolivo. Kapłan błogosławi go, a następnie rozdaje wszystkim wierzącym.

Niedzielne nabożeństwa Wielkiego Postu:

 • Po pierwsze: „Triumf prawosławia”;
 • Po drugie: przypominam św. Grzegorza Palama, który nauczał, że dla postu Pan oświeca błogosławionym światłem;
 • Po trzecie: Święty Krzyż zostaje wyniesiony i ofiarowany czci wierzącym.
 • Po czwarte: przypominają św. Jana z Drabiny, który opisał porządek dobrych uczynków, które doprowadziły do ​​tronu Bożego.
 • Po piąte: celebrowana jest pamięć czcigodnej Maryi Egipskiej.
 • W szóstym: dwunaste święto - wejście Pana do Jerozolimy lub zwane jest również Niedzielą Palmową.

W czwartym tygodniu środa oznacza, że ​​minęła dokładnie połowa Wielkiego Postu, popularnie zwana „środkowym krzyżem”. W czwartek piątego tygodnia wspominają mnicha egipskiego. W sobotę tego samego tygodnia odbywa się „Chwała Najświętszym Theotokos”. Szósty tydzień to sobota Łazariewa; w służbie wspominają zmartwychwstanie Jezusa przez Łazarza.

Ostatni tydzień postu nazywa się Wielki Tydzień. W tym tygodniu wspominają cierpienie, śmierć, pogrzeb Chrystusa.

Codzienny kalendarz żywności dla świeckich. Codzienne menu

W czasach Wielkiego Postu obowiązują jednolite zasady żywieniowe, których każdy powinien przestrzegać. Aby nie zapomnieć i nie pomylić, w które dni należy jeść lub wcale nie jeść, możesz skorzystać z kalendarza żywieniowego.

PonVTSRCzwPTSobNiedz
1 tydzieńCałkowita odmowa jedzenia

Chleb i woda

Surowe jedzenie, bez oleju

Suche jedzenie

Suche jedzenie

Jedzenie oleju roślinnegoJedzenie oleju roślinnego
2. tydzień

Suche jedzenie

Gorące jedzenie bez oleju

Suche jedzenie

Gorące jedzenie bez olejuSuche jedzenieJedzenie oleju roślinnegoJedzenie oleju roślinnego
3 tydzieńSuche jedzenieGorące jedzenie bez olejuSuche jedzenieGorące jedzenie bez olejuSuche jedzenieJedzenie oleju roślinnegoJedzenie oleju roślinnego
4 tydzieńSuche jedzenieGorące jedzenie bez olejuSuche jedzenieGorące jedzenie bez olejuSuche jedzenieJedzenie oleju roślinnegoJedzenie oleju roślinnego
5 tydzieńSuche jedzenieGorące jedzenie bez olejuSuche jedzenieGorące jedzenie bez olejuSuche jedzenieJedzenie oleju roślinnegoJedzenie oleju roślinnego
6 tydzieńPotrafi łowićGorące jedzenie bez olejuSuche jedzenieGorące jedzenie bez olejuSuche jedzenieMożesz jeść kawior rybnyPotrafi łowić
7 tydzieńSuche jedzenieSuche jedzenieSuche jedzenieSuche jedzenieCałkowita odmowa jedzeniaSuche jedzenieWIELKANOC

Koniec postu

Potrawy, które można przygotować w suche dni:

 • Możesz gotować płatki, ale ich nie gotuj. Wystarczy napełnić wodą i odstawić płatki. I już dodaj do niego różnorodne składniki: warzywa, awokado. Jeśli owsianka na śniadanie, to orzechy i miód.
 • Sałatka Marchewkowa Zetrzyj kilka marchewek, dodaj czosnek, rodzynki, zioła i dopraw wszystko mieszanką soku jabłkowego i miodu.
 • Możesz jeść grzyby i warzywa, marynowane, marynowane, solone, najważniejsze jest to, że nie dodają oleju.
 • Zimne zupy warzywne, takie jak gazpacho. Potrzebuje pomidorów, soku pomidorowego, ogórków, czosnku, octu, cukru, soli.
 • Sałatki Warzywne
 • Suszone owoce.
 • Chleb, mimo że został poddany obróbce cieplnej.
 • Soki, woda.
 • Piecz ziemniaki, warzywa bez oleju w piekarniku.

Czego nie można zrobić w Wielkim Poście

Ortodoksyjny post odbywa się o wiele trudniej niż katolicy. Nie możesz jeść produktów zwierzęcych, mięsa, nabiału, jaj, a nawet ryb, z wyjątkiem dwóch dni. Picie alkoholu jest bardzo rzadkie i tylko wino. W żadnym wypadku nie należy się dużo upijać.

Podczas postu ograniczenia nie ograniczają się tylko do jedzenia. Lepiej odłożyć ślub na jakiś czas po poście, ponieważ obecnie zaleca się porzucenie życia małżeńskiego. Mąż i żona powinni być mniej pochłonięci intymnością małżeńską i więcej myśleć o duchowym składniku i modlić się.

Wskazane jest ograniczenie się do zajęć rekreacyjnych, spotkań rozrywkowych i poświęcenie czasu na modlitwę. Teraz więcej odwiedzaj świątynię. Nie powinieneś tracić czasu na bezcelowe działania. Nie jestem dumny ze swojego postu. Staraj się nie być drażliwy, zły, osądzający.

Znaki, tradycje i obrzędy

Po zapusty nadchodzi Wielki Post. W ciągu tych czterdziestu ośmiu dni są rytuały i tradycje, których należy przestrzegać, aby oczyścić się duchowo i poświęcić ten czas na wewnętrzną harmonię. Post zaczyna się w czysty poniedziałek. W tym dniu zwyczajowo czyści się, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Nie możesz jeść jedzenia, pamiętaj o złych myślach. Pamiętaj, aby umyć, w czasach starożytnych zwyczajowo myło się w rzece lub studni, ale w naszych czasach wystarczy wziąć kąpiel lub prysznic, możesz iść do łaźni. Lepiej, żeby kobiety nie odwiedzały tego dnia.

Na środku słupa tradycja polega na tym, że rodzina wykonuje krzyże z przaśnego ciasta i wkłada monetę do jednego z nich. Kto z rodziny dostanie taki krzyż, będzie miał wielkie szczęście.

W Niedzielę Palmową należy przynieść do domu gałęzie wierzby. Przynosi szczęście do domu. Myśleli o tych gałęziach na całe życie, gdyby kwitły, wtedy wszystko byłoby dobrze, gdyby były suche, to byłoby warte kłopotu.

W Wielki Czwartek, wcześnie rano, przed wschodem słońca, dziewczyny wysłano do lasu na jałowiec. Zabrali go z jagodami, nie można było rozbić pustych. Zebrany jałowiec przyniósł do domu, ludzie wierzyli, że chroni przed wszelkim złem.

Znaki:

 • Jeśli pogoda jest czysta w czysty poniedziałek, możesz spodziewać się bogatej uprawy pszenicy;
 • Jeśli w Wielki Czwartek przymrozki, nie możesz się doczekać zbiorów owsa;
 • Jeśli we wtorek pierwszego tygodnia tygodnia na niebie będzie wiele jasnych gwiazd, lato będzie suche i gorące;
 • Jeśli obetniesz włosy w czwartek Wielkiego Tygodnia, będą one zdrowe i silne.

Zachowanie postu w ścisłej zgodności z zasadami kościoła jest sprawą wszystkich. Lepiej skonsultować się z kapłanem w świątyni lub z lekarzem prowadzącym, aby nie miało to znacznego wpływu na zdrowie. Najważniejsze w Wielkim Poście nie jest samo osiągnięcie całkowitego odrzucenia jedzenia, ale raczej ograniczenie się w jedzeniu, jego potrzebach. Może to doprowadzić do wniosku, że to, co wydawało mu się ważne, niektóre rzeczy, jedzenie, działania, bez których nie wyobrażałby sobie życia, które go ograniczały, nie miało tak wielkiego znaczenia w jego życiu . Jest wyzwolenie. Nie powinieneś być dumny z tego, że post został zaobserwowany z całą surowością i powiedzieć o tym wszystkim, po pierwsze, osoba powinna to zrobić dla siebie.

Obejrzyj wideo: Czartoryski: Decyzja Trumpa jest związana z wyborami w 2020 r. Floryda to ważny stan w USA (Grudzień 2019).