Epidemia grypy w Moskwie 2019-2020

W 2019 roku słynna grypa H1N1, znana również jako świńska grypa, została masowo dystrybuowana w Moskwie. Liczba pacjentów z grypą stale rosła. Na początku lutego dokonano szacunków, według których wskaźnik zachorowań w Moskwie wyniósł 31%, co wskazuje na 11% przekroczenie progu epidemiologicznego. Takie warunki są silnym argumentem za wprowadzeniem kwarantanny w mieście.

Powtórzenie sytuacji z ubiegłego roku. Epidemia grypy 2019

Przekroczenie progu epidemiologicznego w 2019 r. Nie było jedynym problemem. Konsekwencje infekcji wirusowej były znacznie poważniejsze. Oficjalne źródła podały 9 zgonów związanych z rozprzestrzenianiem się grypy. Szef departamentu zdrowia w stolicy potwierdził tę informację.

Śmierć 9 osób wiązała się z występowaniem współistniejących chorób przewlekłych u pacjentów (jedna osoba miała cukrzycę), a zatem przebieg grypy był niezwykle trudny. Inne zgony związane są z późnym leczeniem ludzi. Pacjenci przybyli z wyraźnymi objawami. Mimo wysiłków lekarzy infekcja była silniejsza.

Najnowsze wiadomości: Liczba pacjentów w Moskwie szybko rośnie

Według oficjalnych źródeł informacji liczba pacjentów ze zdiagnozowaną grypą i ostrymi infekcjami wirusowymi dróg oddechowych wzrosła z 20 do 27 stycznia. Lekarze zgłaszają 7% wzrost progu epidemiologicznego. Taki wzrost liczby pacjentów wzbudził ostrożność lekarzy. Aby uniknąć nowych infekcji, lekarze udzielają porad mieszkańcom Moskwy, których przestrzeganie zwiększy szansę uniknięcia choroby:

  • Przy pierwszych oznakach grypy należy skontaktować się z placówką medyczną - grypa jest raczej podstępną chorobą, która zaczyna się od pojawienia się typowych objawów: kaszel, łaskotanie, gorączka, katar i inne. W przypadku wykrycia szeregu wymienionych znaków konieczne jest poszukiwanie wykwalifikowanej pomocy. Wczesne leczenie grypy ma korzystne rokowanie.
  • Styl życia - lekarze zachęcają mieszkańców stolicy do słuchania ciała. Jeśli czujesz się zmęczony, powinieneś odpocząć. Nie jest tajemnicą, że nadążanie za miejskim rytmem życia jest problematyczne. Jednak relaks jest ostatnią rzeczą do poświęcenia. Ważną rolę odgrywa jedzenie. Lekarze zalecają zaopatrywanie się w witaminy, stosowanie kompleksów witaminowych lub dodawanie do diety szeregu produktów, w szczególności owoców cytrusowych.
  • Odmowa samoleczenia - lekarze zdecydowanie nie zalecają samoleczenia, którego konsekwencją są późne wizyty u lekarza i pojawienie się „nowych” (kilku zmutowanych) wirusów grypy, w wyniku niekontrolowanego przyjmowania leków przeciwwirusowych.

Masowe wybuchy infekcji: w Rosji poddane kwarantannie w innych miastach

Moskwa nie jest jedynym miastem, w którym szaleją epidemie. Ze względu na wzrost liczby pacjentów ogłoszono kwarantannę w Permie, Czelabińsku, Saratowie i innych rosyjskich miastach. We wszystkich wymienionych miejscach znaleziono świńską grypę. Pracownicy służby zdrowia i administracja miasta dokładają wszelkich starań, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Leki niezbędne do zwalczania wirusa są dodatkowo dostarczane do szpitali.

W niektórych miastach odnotowano pojedyncze przypadki odry. Dzięki pracownikom medycznym prawdopodobieństwo epidemii odry jest minimalne. Lekarze zalecają ścisłe przestrzeganie kalendarza szczepień. Dorośli powinni dowiedzieć się, kiedy był ostatni zastrzyk odry, ponieważ ostatni trwa 6 lat.

Najnowsze dane: na temat sytuacji epidemiologicznej w Moskwie na stronie internetowej Rospotrebnadzor

Wyniki ostatniego tygodnia poważnie zaniepokoiły lekarzy i lokalnych urzędników: przekroczenie progu epidemiologicznego wyniosło odpowiednio 19%, a wskaźnik zapadalności wyniósł 39%.

Lekarze są przekonani, że w przypadku bezczynności administracji miejskiej liczba mieszkańców grypy będzie nieubłaganie rosła. Lekarze uważają, że wprowadzenie kwarantanny jako głównej metody walki z epidemią pomoże ustabilizować sytuację w mieście i powstrzymać rozprzestrzenianie się grypy.

Strona internetowa Rospotrebnadzor zawiera także wskazówki na wypadek epidemii. Oprócz prowadzenia wzorowego życia i właściwego odżywiania, mieszkańców zachęca się do unikania zatłoczenia. Wychodząc, noś maskę medyczną, którą należy wymieniać w odstępach 1-2 godzin.

Coraz więcej pacjentów: moskiewskie władze poddają szkoły kwarantannie

Administracja miasta Moskwy postanowiła wysłuchać opinii lekarzy. W szkołach i przedszkolach stolicy od 3 lutego rozpoczyna się kwarantanna, odpowiednio praca wyżej wymienionych instytucji jest zawieszona.

Studia na uniwersytetach są kontynuowane, a jednocześnie prowadzone jest codzienne monitorowanie pacjentów wśród studentów. W przypadku szybkiego wzrostu liczby pacjentów wśród studentów uniwersytety mogą zostać poddane kwarantannie.

Lokalni urzędnicy podali datę nałożenia kwarantanny. Pogłoski o rozszerzeniu

Jak wiecie, kwarantanna w szkołach, a także w przedszkolach w Moskwie, została wprowadzona 3 lutego. Nie można mówić z pewnością po zakończeniu kwarantanny, jednak w tej chwili szkoły są zamknięte do 10 lutego. Lekarze mają nadzieję, że tygodnie powinny wystarczyć, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się grypy i usunąć nadmiar progu epidemiologicznego.

Krąży plotka, że ​​kwarantanna zostanie przedłużona. Lekarze i władze zachęcają mieszkańców stolicy do śledzenia informacji wyłącznie z oficjalnych źródeł, co pomoże uniknąć dezinformacji, a także paniki, że nieprzyjazne wydania lubią „upiększać” historie.

Jest za wcześnie, aby wyciągać jakiekolwiek wnioski. Do tej pory sytuacja się utrzymuje. Sprawa dotycząca przedłużenia kwarantanny zostanie podjęta przez władze miasta bliżej końca tygodnia.

Myśli o przyszłości: kiedy czekać na następną epidemię grypy i jak się na nią przygotować

Epidemia grypy w Moskwie nie jest po raz pierwszy. Przez lata obserwacji specjaliści byli w stanie ustalić pewien wzór, który odpowie na pytanie: „Kiedy rozpocznie się kolejna epidemia grypy?”

Wzrost liczby pacjentów rozpoczyna się w listopadzie. W grudniu i styczniu liczba pacjentów stale rośnie, co jest szczególnie wyraźne pod koniec stycznia. Luty jest uważany za szczyt rozprzestrzeniania się infekcji. Próg epidemiologiczny w tym okresie w niektórych miastach Rosji został przekroczony o 2-3, a nawet wszystkie 4 razy. Z reguły do ​​końca ostatniego miesiąca zimowego liczba pacjentów maleje. W marcu sytuacja epidemiologiczna normalizuje się.

Jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania zakażeniu grypą jest szczepienie, które przeprowadza się wczesną jesienią. Czas szczepienia został specjalnie dobrany, aby do zimy niezbędna ilość komórek odpornościowych - przeciwciał - zgromadziła się w ludzkim ciele. Szczepionka przeciw grypie jest ważna przez rok, co wymusza szczepienie każdej jesieni. W związku z tym przed tą procedurą konieczne jest poddanie się badaniu i skonsultowanie się z lekarzem.

Obejrzyj wideo: Ale Historia. Zabójcza grypa. Gazety radziły: Jedz kaszę. (Styczeń 2020).

Zostaw Swój Komentarz