Prognoza dla dolara na 2020 rok

61 lub 66 rubli - prognoza dla dolara na 2020 r. Skacze w określonym przedziale. Eksperci przytaczają wiele czynników, z których jednym jest posiedzenie Fed, które powinno się odbyć pod koniec tego miesiąca.

Prognozy ekspertów - czy rubel utrzyma swoją pozycję, czy wygnie się pod dolarem

Prawie dziesięć procent to wzrost rubla rosyjskiego w stosunku do dolara północnoamerykańskiego od początku tego roku. Co więcej, obecna stawka jest nieco niższa niż ₽63 za jednego dolca, ale prognozy ekspertów nie są tak pozytywne - okres wakacji jest przed nami, co oznacza, że ​​rubel może znowu spaść. Ponadto sierpień tradycyjnie nie jest uważany za najlepszy miesiąc dla krajowej waluty. Poważnych wstrząsów można jednak uniknąć, jeśli wdrożony zostanie podstawowy scenariusz.

„Para dolar / rubel może powrócić do przedziału 64–65, a euro / rubel może osiedlić się na obszarze 71,50 przy braku znaczących wstrząsów” - powiedział Alexander Timofeev, który jest dyrektorem działu analitycznego w Inst Invest Invest.

Główne zagrożenie dla „drewnianych” analityków nadal nazywane jest sankcjami antyrosyjskimi, do których kraje zachodnie mogą się ponownie zastosować. Ale nie tylko sankcje zagrażają stabilności rosyjskiej gospodarki. Kolejnym czynnikiem, od którego zależą notowania walut, jest ropa.

Dynamika pary rubel / dolar - tabela według miesięcy letnich

Na początku drugiej połowy roku dolar osiągnął roczne minima. Pomimo dość długiej dodatniej dynamiki (poniżej tabeli według miesięcy) eksperci nie są pewni, że trend utrzyma się w sierpniu.

Dynamika pary RUB / USD od początku lata (dane CBR)

DataOczywiście
3 czerwca65,4132
10 czerwca64,7409
17 czerwca64,2891
24 czerwca62,9045
1 lipca63,0371
8 lipca63,7946
15 lipca62,7182
18 lipca62,9025

Główne czynniki, które wpłyną na rubla, eksperci nazywają:

  • pogorszenie bilansu płatniczego;
  • sezon wakacyjny - ludność będzie aktywnie kupować walutę;
  • spadek aktywności na giełdzie.

Analitycy nazywają prawdopodobny zakres pod koniec lata 63–65 USD za dolara, 70,15–73 USD za euro.

Jak decyzje Fed i CBR wpłyną na globalną gospodarkę

Pod koniec lipca odbędzie się regularne posiedzenie Fed, na które inwestorzy z całego świata czekają na decyzje. Krótko przed tym bank krajowy powinien również podjąć decyzję dotyczącą wysokości podstawowej stopy procentowej.

Analitycy uważają, że Bank Rosji utrzyma stopę na tym samym poziomie. Jednak okresowe oświadczenia CBR o możliwym spadku mogą pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie inwestorów i ich zastrzyki na giełdę.

Jeśli chodzi o amerykański Fed, decyzja o obniżeniu stóp oznaczałaby osłabienie dolara. W rezultacie należy spodziewać się wzrostu zainteresowania inwestorów ryzykownymi aktywami, w tym także rosyjskiego rubla.

Zatem te dwie decyzje, jeśli uzasadnią prognozy ekspertów, będą wspierać walutę krajową.

Prognozy analityków i czynniki wpływające na decyzję Fed

Jeśli Fed zdecyduje się obniżyć kluczową stopę, stanie się to dość znaczącym wydarzeniem, ponieważ stanie się to po raz pierwszy od dziesięciu lat. Głównymi warunkami wstępnymi takiego wyniku są eksperci:

  • wojny handlowe;
  • groźba spowolnienia globalnego wzrostu PKB;
  • ryzyko niespłacenia pożyczek udzielonych w dolarach w krajach rozwijających się;
  • pragnienie amerykańskiego lidera osłabienia waluty krajowej.

Oczekuje się, że spadek nastąpi co najmniej 0,25 punktu procentowego, jednak prognoza analityków przewiduje drugi etap spadku o kolejne 0,25 pb

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego - inflacja zwolniła, a wynagrodzenia zaczęły rosnąć

Decyzja Fedu o obniżeniu kluczowej stopy wiąże się z możliwością poprawy gospodarki USA. Niska stopa oznacza tanie kredyty, co oznacza stymulowanie inwestycji w produkcję, zwiększenie zatrudnienia, rosnące płace, popyt i inflację o 2%.

Podobne środki podjęto w latach 2007-2008, kiedy na świecie szalał kryzys gospodarczy. Następnie stopa spadła z 5,25% do 0,25%. Z biegiem lat Fed zaczął stopniowo rosnąć, osiągając 2,5%. Ostatnia zmiana miała miejsce pod koniec ubiegłego roku, a jednocześnie Rezerwa Federalna ogłosiła, że ​​w 2019 r. Planowane jest podwojenie stawki podstawowej. Jednak teraz retoryka się zmieniła i zamiast kolejnego wzrostu świat czeka na upadek.

Jeśli mówimy o Rosji, Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego opublikowało badanie, według którego płace rosną (2,3% w drugim kwartale), inflacja spowalnia (4,5%), a bezrobocie spada (4,6%).

Wymiana w Moskwie - jaka jest prognoza kursu rubla

Jeżeli taka decyzja zostanie podjęta za granicą, a kluczowy kurs zostanie obniżony, będzie to miało pozytywny wpływ nie tylko na handel giełdowy w Moskwie i kurs rosyjskiego rubla, ale także na całą gospodarkę światową. W rezultacie wzrośnie popyt na inwestycje, a także na surowe i ryzykowne aktywa. Oczywiście jest to również korzystne dla Rosji - wzrośnie zapotrzebowanie na energię, wzrosną ceny eksportowanych towarów i wzrośnie napływ środków do kraju. Ponieważ tanie kredyty pozwolą ci więcej inwestować w produkcję i zwiększyć produkcję towarów, które wymagają więcej energii i surowców.

Nawet informacja o możliwym obniżeniu kluczowego kursu miała pozytywny wpływ na notowania walut - dolar handlował prawie 70 USD, a teraz jest nieco mniej niż 63 USD. Ale eksperci ostrzegają, że znaczący efekt już wystąpił i nie należy spodziewać się gwałtownego spadku wartości dolara w przyszłości. Ale jeśli Fed zdecyduje się zmienić kluczową stopę procentową nie pod koniec lipca, ale później, może to wywrzeć presję na rubla i zacznie ponownie spadać.

Jak działania Ministerstwa Finansów wpływają na gospodarkę w Rosji

Krajowy Bank Centralny rozważa również możliwość obniżenia podstawowej stopy procentowej. W rezultacie kraj otrzyma słaby rubel przy niskich stopach wzrostu gospodarczego. Analitycy są pewni, że niski wskaźnik w Rosji pomoże poprawić gospodarkę, ale połączenie kierunków wielokierunkowych nie pozwoli na umocnienie rubla krajowego.

Działania Ministerstwa Finansów, które już stały się tradycyjne, mają również wpływ na przebieg „drewnianego”. Wiadomo, że od początku lipca departament znacznie zmniejszył wolumen zakupów walutowych - jeśli wcześniej wydawano na te cele 16,3 miliarda rubli dziennie, teraz jest to tylko dziesięć miliardów. Eksperci uważają, że jest to gra proaktywna, która zmniejszy zmienność notowań rubla.

Najnowsze wiadomości na temat ropy, dolara i rubla

Według najnowszych wiadomości rubel nie powinien oczekiwać specjalnego wsparcia od czarnego złota. Notowania ropy wzrosły tylko na tle spadku zapasów w USA, ale ogólnie sytuacja nie jest tak różowa.

Jeśli chodzi o czynniki geopolityczne, jest to z pewnością przyszłe spotkanie Fed, od którego decyzji zależy nie tylko rubel, ale także inne ryzykowne aktywa.

Ogólnie, zdaniem analityków, najbardziej prawdopodobny przedział dla pary RUB / USD do końca roku to 61,5-66. Jednocześnie zauważają, że na początku sierpnia możliwe są korekty w korytarzu 64,5–65,5 za jednego dolara.

Obejrzyj wideo: DOLAR i ZŁOTO (Styczeń 2020).

Zostaw Swój Komentarz