Wigilia Bożego Narodzenia w 2020 r

Wigilia jest świętem poprzedzającym jedno z głównych świąt prawosławnych - Boże Narodzenie. Łatwo zgadnąć, że nie tyle sam dzień ma szczególne znaczenie, co wieczór przed świętami Bożego Narodzenia. Ponieważ narodzenie Chrystusa jest uważane za najjaśniejsze święto prawosławne, dlatego zwyczajowo organizuje się uroczystości nawet w wigilię. Ludzie są tak szczęśliwi z powodu tego cudu Bożego Narodzenia, że ​​obserwują starożytne tradycje, nakrywają stoły i spotykają się, by bawić się. Nie zapominaj jednak o surowych zasadach postu Bożego Narodzenia, które ograniczają chrześcijan w żywności pochodzenia zwierzęcego. Dla dziewcząt ta data to kolejna okazja do spojrzenia w przyszłość i przekazania fortuny panu młodemu.

Kiedy wigilia Bożego Narodzenia w 2020 roku

Na Boże Narodzenie kalendarz ma stałą datę, 7 stycznia, więc wigilia zawsze przypada na 6 stycznia. Liczba ta nie zmienia się co roku, a chrześcijanie na całym świecie obchodzą wigilię tego dnia. Katolickie Święta Bożego Narodzenia mają inną datę, 25 grudnia, więc obchodzenie Wigilii wśród katolików przypada na 24 grudnia.

W 2020 r. Wigilia przypada w poniedziałek 6 stycznia.

Nazwa wakacje

Istnieją tylko dwie wersje, jak pojawiła się nazwa święta. Według pierwszego z nich słowo „Sochivo” stanowi podstawę - specjalne danie na świąteczny stół. W czasach starożytnych przygotowywano go ze zbóż, wyciskano sok do filiżanki. Mówiąc najprościej, początkowo ziarna były dobrze wyrabiane, gotowane na parze i otrzymywano jakąś owsiankę. Do tej pulpy dodano miód, orzechy lub suszone owoce. Nazwa Kutia jest bliższa współczesnym ludziom.

Zgodnie z drugą opcją wigilia została tak nazwana dzięki słowu „Sochen”. To danie było również tradycyjne i wyglądało jak zwykłe ciasto. W kształcie sprawiły, że wyglądała jak maska, a niektóre gospodynie domowe nawet wycięły dziury w oczach. Przez te szczeliny zwykło się patrzeć na innych i ujawniać w nich nie dobre intencje. Jeśli pokazały się siły zła, to tak bardzo pomogło się przed nimi uchronić.

Tradycje ludowe

Jedną z tradycji Wigilii jest ogólne spotkanie rodziny przy świątecznym stole i obowiązkowe przygotowanie tradycyjnych potraw. Wspomniany wyżej Kutya to danie, które pochodzi z czasów starożytnych. Do dziś zachowała się ważna tradycja rozpoczynania kolacji od pojawienia się pierwszej gwiazdy na niebie. Dla przodków współczesnych chrześcijan Wigilia odegrała ważną rolę w życiu i nazywała się Kolyada. Tak więc przynajmniej zostało to ustalone w słowiańskim kalendarzu ludowym. Wróżenie to kolejna tradycja w Wigilię Bożego Narodzenia.

Świąteczny stół

Jeśli chodzi o święta, mają one pewne ograniczenia w Wigilię Bożego Narodzenia. Należy pamiętać, że Wigilia Bożego Narodzenia to także ostatni dzień postu. Dlatego musisz przestrzegać ograniczeń i przyjmować jedzenie tylko raz w tym dniu. A potem, po pojawieniu się pierwszej gwiazdy na niebie, jako prototyp gwiazdy betlejemskiej. To ona była oświetlona w niebie w chwili narodzin Jezusa Chrystusa. Dopóki nie zapadła ciemność, a gwiazda się nie rozjaśniła, wolno było tylko pić zimną wodę. Chociaż prawosławni kanony zalecają tylko suche jedzenie tego dnia. Okazuje się, że nie można jeść gorących potraw w jedzeniu i w żadnym wypadku nie dodawać oleju do żadnego dania.

Ogólnie wolno jeść orzechy, grzyby i owoce. A zatem takie surowe zakazy powinny obowiązywać osoby, które związały się ze służbą dla Boga. Wystarczy, aby świeccy nie stawiali na stole żywności pochodzenia zwierzęcego.

Kolędowanie

W Wigilię Bożego Narodzenia zwyczajowo utrzymuje się starożytną tradycję i wraca do domu ze śmiesznymi piosenkami. Ten zwyczaj nazywa się kolędowaniem i jest lubiany przez chrześcijan w każdym wieku. Ponieważ kolędy gromadzą się w grupach, im więcej, tym lepiej i więcej zabawy. Wszyscy uczestnicy procesji wymyślają zabawne stroje dla siebie i wszyscy razem ćwiczą świąteczny występ. Z reguły ludzie zapamiętują z góry piosenki ludowe lub komponują scenariusz do małego serialu. Kolyada wraca do domu, nie tracąc ani jednego domu. I wzdłuż ulicy wesołych ludzi również nie idą w milczeniu, ale z żartami, dowcipami i ditties, angażując wszystkich przechodniów w procesję. Wchodząc do domu, artyści realizują swój program, a za to otrzymują różne smakołyki, a nawet pieniądze. Jeśli mumierzy zbierają pieniądze, wówczas przekazują darowizny i inne akty charytatywne.

Wróżenie w Wigilię Bożego Narodzenia

I oczywiście żaden święty wieczór nie jest kompletny bez wróżenia! Z reguły tego wieczoru, w przeddzień Bożego Narodzenia, niezamężne dziewczyny, ale czasem chłopaki, gromadziły się w osobnej chacie. I wszyscy zaczęli zgadywać na temat przyszłego męża lub żony. Ludzie wierzyli, że w noc przed Bożym Narodzeniem kurtyna między światami została otwarta, a ty możesz spojrzeć w przyszłość i uzyskać odpowiedzi na absolutnie wszystkie pytania. Pamiętając o wiarygodności tych odpowiedzi, wszystkie dziewczęta starały się zadać swoje pytanie i znaleźć przynajmniej imię zawężonego.

Jednym z popularnych znaków było wróżenie na ręczniku. Powiesili go obok umywalki i zasugerowali, że niewidzialny narzeczony przyjdzie i umyje się. Po czym dziewczyna poszła spać, a rano oceniła wynik. Suchy ręcznik oznaczał, że małżeństwo nie było jeszcze blisko, ale mokry zwiastował wczesny ślub.

Uwielbiali także kubki, w których układano różne przedmioty lub produkty. Kluczowymi atrybutami są pierścień, cukier i woda. Ale możesz dodać dowolną liczbę filiżanek z inną zawartością. Wróżki opasają oczy i wybierają jeden z pojemników. Woda oznacza puste prace domowe i brak zasadniczych zmian. Cukier symbolizuje radość, zabawę i żywe emocje. Pierścień bez wątpienia mówi o bliskim małżeństwie. Jest wiele ceremonii i wróżb, a od czasów starożytnych tylko kilka z nich przybywało do ludzi. Jednak zainteresowanie wigilią nigdy nie zanika.

Z filmu dowiedz się więcej o obchodach Wigilii 2020:

Obejrzyj wideo: Wigilia Bożego Narodzenia 2018 Różaniec (Listopad 2019).