Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w 2020 roku

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dwunastych świąt. Obchodzone jest w prawosławiu i katolicyzmie i jest uważane za symbol przejścia Matki Bożej do nieba i cudownego spotkania Apostołów, zanim zasnęła na zawsze. Ten dzień daje wierzącym nadzieję na odrodzenie.

Kiedy założenie nastąpi w 2020 r

Każdego roku 28 sierpnia prawosławni chrześcijanie spotykają się z Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. Przed tą datą obchodzony jest 27 sierpnia. Po dziewięciu dniach obchodów rozpoczynają 29. dzień w uzdrowiskach orzechowych.

W 2020 r. Święto Wniebowzięcia będzie obchodzone w piątek, 28 sierpnia.

Nie wszyscy wiedzą, że Wniebowzięcie to dzień, w którym wielu chrześcijan rozważa drugą Wielkanoc. Święto jest symbolem odrodzenia, możliwości zdobycia wiecznego, prawdziwego życia. Tego dnia musicie iść do kościoła i modlić się. Jest także bogaty w tradycje i znaki ludowe. Święta są tylko w kalendarzu kościelnym, więc nie jest to oficjalny dzień wolny.

Historia i znaczenie wakacji

Świąteczny dzień Wniebowzięcia jest związany z Tradycjami kościelnymi. Pojawili się dopiero w 5-6 wieku. AD Pod koniec VI wieku zawierają pierwszą wzmiankę o święcie, poświęconą pamięci Matki Boskiej. Tradycja oparta jest na historii życia i śmierci Dziewicy Maryi. Po tym, jak jej syn Jezus wstąpił do nieba, odwiedziła Grobowiec Pański, modląc się o szybkie spotkanie z Nim. Kiedyś pojawił się przed nią Archanioł Gabriel. Oświadczył, że trzy dni później ona czeka na swoje życie na ziemi, wręczyła gałązkę palmową. To była dla niej dobra wiadomość, pośpieszyła z nią podzielić się z najbliższymi. Dowiedziałem się o tym i uczniach Chrystusa.

Przed śmiercią pokój, w którym leżała Dziewica, rozjaśniało światło tak jasne, że ogień świec wydawał się przygaszony. Wstała z łóżka, ukłoniła się Jezusowi, położyła się i wyszła, jakby zasnęła. Postanowiono pochować ją w Getsemane, gdzie rodzice Maryi i Józefa Oblubieńca spali na zawsze. Podczas ceremonii żałobnej Jan Teolog nosił gałąź raju. Ten, który dotknął grobu, wierząc w Pana, otrzymał uzdrowienie. Procesji towarzyszyła chmura korony. W czasie, gdy słudzy arcykapłana próbowali rozproszyć lud, korona stanowiła rodzaj muru.

Trumnę umieszczono w jaskini, zamkniętej kamieniami. Dwa dni później przybył apostoł Tomasz, który nie miał czasu na pogrzeb. Ważne było, aby pożegnał się z Dziewicą Maryją. Trumna została specjalnie otwarta, aby można ją było oczyścić, ale nie było w niej ciała Dziewicy - anioły zabrały ją do nieba. Fakt, że Zbawiciel wziął ciało Maryi z duszą, symbolizuje dla chrześcijan możliwość przejścia do nowego, prawdziwego życia. Czasami Wniebowzięcie nazywa się drugą Wielkanocą. Wynika to z faktu, że oba wydarzenia są symbolami zmartwychwstania i nieistotności śmierci.

Tradycja świętowania

Ciekawe, że wiele świątyń w Rosji nazwano na cześć Wniebowzięcia. Istnieją dwa powody tego. Najpierw architekci starali się stworzyć analogię Soboru Zaśnięcia NMP w Moskwie. Po drugie, wierzono, że Dziewica Maryja była gotowa chronić wszystkich czcicieli przed Panem.

Przed rozpowszechnieniem się chrześcijaństwa w tym czasie obchodzono święto Ozżinki. Po zmianie nazwy na „Mistress”. Mężczyźni przynieśli kłosy pszenicy do kościoła, aby otrzymać błogosławieństwa i pomóc Matce Wniebowzięcia w omłocie. Zapytali ją o ochronę upraw. Przynieśli do świątyni ziarna, nasiona - ich błogosławieństwo, obiecaną obfitość.

Według innej tradycji ostatni snop chleba został poświęcony Matce Bożej. W Wniebowzięciu został ozdobiony wstążką i umieszczony na ikonach. Po zakończeniu mszy wieśniacy przeszli procesję. Poszli na pole, gdzie odprawili nabożeństwo do Dziewicy. Jeśli zgodnie ze znakami podczas śpiewu nie będzie deszczu i wiatru, jesień będzie spokojna. Na boisku organizowano okrągłe tańce.

Większość działań związanych z Wniebowzięciem miała charakter Dziękczynienia. Były one związane z żądaniami. Jednakże istniała tradycja przypominająca odejście Matki Bożej. Stare wieśniaczki nosiły tego dnia czarne ubrania na znak żałoby po jej śmierci.

Do dziś Wniebowzięcie jest traktowane jako pierwszy dzień lata w Indiach. W tym czasie zaczął zbierać warzywa. Aby odnieść sukces, poprosili także o pomoc Dziewicy. Świąteczny stół został zebrany razem. Każdy przyniósł coś własnego, pomagał gotować, gotować, ale zwykle robił to przed wakacjami. Na stole musiały być jagody, orzechy, grzyby. Zwyczajowo pomagano biednym.

Co można i czego nie można zrobić tego dnia

Jak w każdym innym ważnym święcie, kanony jasno określają, co jest dozwolone w Wniebowzięciu, a co jest zabronione.

To niemożliwe:

• Kłótnia, przysięgaj.

• Wbij ostre przedmioty w ziemię. Może to spowodować jej niechęć.

• Chodź boso po trawie. Rosa jest symbolem łez Dziewicy.

• Gotuj jedzenie. Do świątecznego stołu zaleca się zrobić to z wyprzedzeniem.

• Niepożądana jest praca, ale dopuszczalne jest robienie tylko pilnych spraw i pomoc bliskim.

• Jeśli dziewczyna nie jest mężatką, nie powinna z nikim rozmawiać. W przeciwnym razie może zostać bez męża. Jeśli to konieczne, powiedz coś, powinna umyć twarz zimną wodą. I powiedz specjalny spisek.

• Jeśli ktoś przyniesie chleb do kościoła w celu poświęcenia, nie można upuścić ani jednego okruchu.

Możesz:

• Solone ogórki, kapusta. Pikle przygotowane tego dnia będą szczególnie smaczne, chrupiące.

• Gotuj miód pitny.

• Zbieraj owoce.

Obejrzyj wideo: Dożynki Gminy Lubawka (Październik 2019).