Sabantuy w 2020 roku

Sabantuy - może być przetłumaczony jako ślub Ziemi i Pługa. To święto narodowe oznacza także nadejście ciepła, ustanowienie przyjemnej pogody i zwycięstwo nad zimą. W ten sposób pierwsza orka i wiosenna aktualizacja znalazły swój uroczysty dzień w kalendarzu. Wiosna to czas przebudzenia natury ze snu, ale także okres odpowiedzialny dla wszystkich ludów agrarnych. Ponadto prace polowe zaczynają się od rozmrażania gleby, a kończą dopiero późną jesienią.

Kiedy będzie Sabantuy w 2020 roku

To prawda, że ​​Sabantuy nie ma określonej daty, ponieważ jego przybycie jest wyznaczane wraz z nadejściem wiosny. Warunkiem ustalenia terminu urlopu jest jego wolny od pracy dzień wolny od zgiełku. Jednocześnie, niezależnie od wielkości osady, tradycja obchodzenia wakacji w sobotę lub niedzielę była czczona od czasów starożytnych.

W 2020 r. Data Sabantuy zostanie wyznaczona z nadejściem wiosny.

Dzień wybiera się w zależności od zakończenia prac polowych i zbiorów. Sabantuy wypada wiosną, a nawet na początku lata, w wyniku wszystkich wykonywanych prac wiejskich. Turcy i Tatarzy są bardzo wesołymi ludźmi, którzy wiedzą, jak ciężko pracować w polu, a następnie odpoczywać na dużą skalę po pracy. W tym przypadku przewidziano Sabantuy - triumf płodności, wiosny, pracy i pokoju na całej planecie.

Znaczenie i historia wakacji

Sabantuy jest typowym świętem wiejskim, a ludy tureckie zawsze wyróżniały się pracowitością i zamiłowaniem do pracy w rolnictwie. Od czasów starożytnych Turcy szanowali wszelkie prace polowe, a nawet zorganizowali specjalny festiwal na ten temat. Początkowo Sabantui było zaplanowane na kwiecień, ale potem ten miesiąc nie był jedynym punktem wyjścia. Po raz pierwszy opis wydarzenia został stworzony przez podróżującego Araba Ibn Fadlana. Odwiedził Wołgę w Bułgarii i tam zobaczył specjalne obrzędy charakterystyczne dla populacji środkowej Wołgi. Arabskie nuty datowane są na 921 rok, ale możliwe, że korzenie wakacji idą jeszcze dalej.

Kiedy Turcy i Tatarzy zakończyli wiosenne prace polowe, nadszedł czas na świętowanie i zabawę. Z okazji nadejścia wiosny Jien był obchodzony jako prototyp współczesnego Sabantuy. Starsi zebrali się, aby rozwiązać obecne problemy. Po spotkaniu zorganizowano głośny spacer, podczas którego ludzie lubili różne potrawy, uprawiali sport, rywalizowali w różnych umiejętnościach. Kluczową zasadę uznano za pełny stan świata dla wszystkich narodów. Nawet konflikty zbrojne ustały w tym świątecznym czasie, aby ludzie mogli spoczywać w pokoju.

Szkolenie Sabantuya zostało powierzone starszym, którzy ustalili daty i sport. Pierwotnym znaczeniem uroczystości było nakłanianie duchów płodności, aby rok okazał się owocny. Wcześniej uroczystości trwały miesiące, ale dziś okres świętowania obejmuje koniec siewu i przerwę przed koszeniem. Ancient Sabantuy zebrał w sobie wszystkie rytuały i rytuały związane ze sprawami rolnictwa. W dawnych czasach wszystko działo się spontanicznie, gdy chłopi mieli wolny dzień.

Tradycja świętowania

Sabantuy ma bardzo ciekawe tradycje, a jedną z nich jest podział wakacji na etapy. Przede wszystkim na Majdanie zbierane są prezenty i organizowany jest program koncertowy. Chociaż uroczystość otrzymała nowoczesną konotację, kolejność obrzędów się nie zmienia. Zarówno w mieście, jak i na wsi zwyczajowo wita się gości pysznymi przysmakami, które dzień wcześniej przygotowywane są przez młode dziewczyny.

Dom jest starannie sprzątany i porządkowany na dziedzińcu i w jego otoczeniu. Aby zbierać prezenty, wieśniacy bardzo pięknie wykorzystują konie i ubierają zwierzęta. Albo sami zbieracze chodzą po wiosce, przywiązani ręcznikami, aby dołączyć do nich ofiary. Właściciele często czekają na kolekcjonerów przy drzwiach, aw nagrodę śpiewają śmieszne piosenki i tańczą. Po zebraniu wszystkie ręczniki wieszane są na długim drążku, a następnie umieszczane na początku wioski. Kiedy słupek z ręcznikami pojawi się w pobliżu granic miasta, wszyscy dowiedzą się o początku wakacji.

Tradycja prowadzenia sportu również została zachowana do dziś i absolutnie wszyscy w niej uczestniczą. Cenna nagroda i tytuł Best Batyr są przyznawane za wygraną w konkursach. Baran był uważany za klasyczny prezent dla zwycięzcy, chociaż teraz zwyczaj został zastąpiony zwykłymi prezentami. Aby przygotować rytualne płatki zbożowe, wszystkie produkty zostały pobrane od sąsiadów, co wymagało bogatych zbiorów. Dzieci zostały wysłane do domów sąsiadów po malowane jajka, aby przyniosły szczęście i dobrobyt.

Tradycyjne wydarzenia

W Tatarstanie

Sabantuy osiąga największy zasięg w Tatarstanie, szczególnie w samym sercu republiki. Obrzeża rozpoczynają spacer, a następnie akcja przenosi się do centrum, zbliżając się do Kazania. Brzozowy gaj, znany również jako Majdan, staje się kluczowym punktem uroczystości. Przybywają tu różni urzędnicy, ważne osoby i przedstawiciele organizacji UNESCO. Nagrody państwowe i nagrody przyznawane aktywnym pracownikom w wiosce nadają Sabantuu specjalną oficjalność. Koncert jest ważną częścią wakacji, świecą na nim grupy lokalne i republikańskie. Specjalnym etapem jest rywalizacja między regionami, w tym rywalizacja o władzę i siłę. Prezent może być liderem samochodowym!

W Moskwie

Sabantuy odbywa się równolegle z Tatarami w Moskwie. W przeddzień imprezy przedstawiciele różnych diaspor odbywają wąskie spotkania, przedstawiają numery na koncert, a następnie tego dnia wszyscy w strojach narodowych wychodzą na plac. Najczęściej Kolomenskoje, które zastąpiło klasyczny park Izmailovsky, jest wybierane jako plac zabaw dla zabawy. Wokół sceny odbywają się targi rzemiosła i odbywają się festyny. Nabierieżnyje Czełny pokazuje życie tatarskie za pomocą improwizowanej wioski. Kolor narodowy jest widoczny we wszystkich wyrobach rzemieślniczych i pamiątkach. Mistrzowie z miast i wsi wychodzą na scenę, demonstrując swoje arcydzieła.

Obejrzyj wideo: Sud Bulgaria (Listopad 2019).