Prognoza inflacji dla Rosji na lata 2019-2020

Jeśli uważasz, że oficjalne dane dostarczone przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, to do roku 2020 sytuacja finansowa w Rosji ustabilizuje się. Oczekuje się, że ograniczenie inflacji pozwoli na optymistyczne prognozy. Możliwe jest, że rozwój gospodarczy kraju osiągnie nowy poziom i możliwe będzie obniżenie kosztów większości towarów. To prawda, że ​​wśród optymistów zawsze znajdą się sceptycy, którzy nie wierzą w dobre perspektywy. Są pewni, że składnik inflacyjny będzie stale rósł, a populacji nie należy zachęcać. Biorąc pod uwagę wszystkie realia, warunki i wydarzenia, sytuacja może się radykalnie zmienić na gorsze.

Stopa i stopa inflacji do 2020 r

Aby sformułować prognozę stopy inflacji, specjaliści wykorzystali nowoczesny model świata makroekonomicznego. Podłożono podstawy do zachowania wcześniejszych sankcji ograniczających Rosję, a także obecnej umowy z OPEC. Według niego produkcja ropy zostanie znacznie zmniejszona. Aby znormalizować sytuację w gospodarce, wprowadzane są zmiany strukturalne, przygotowywane są środki stabilizacyjne. Stopień skuteczności tych środków zależy od tego, którą z dwóch ścieżek wybierze państwo: docelowy lub podstawowy.

Według prognoz Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej oczekuje się, że w latach 2019-2020 stopa inflacji w Rosji wyniesie około 4 do 5%.

Analitycy są szczególnie zaniepokojeni zmianami w Chinach, gwałtownym spadkiem rezerw złota obserwowanym w Chinach. Dzisiaj ten ważny wskaźnik nie przekracza 3 trylionów dolarów. Cena ropy sprzedawanej na rynku światowym spadnie, ponieważ wyraźnie widać odpływ pieniędzy z Chin. Tworząc konserwatywny scenariusz na 2020 r., Ekonomiści oparli się na warunkach azjatyckich z finansami, obliczyli konsekwencje dla strony rosyjskiej.

Prognoza Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego

Oficjalna prognoza Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego stwierdza: do 2020 r. Inflacja utrzyma się na poziomie 4%, jeżeli trend ten zostanie utrzymany, wskaźnik spadnie do 3,8%. Jeśli bank centralny może poprawić atmosferę rynku walutowego, osiągnij ustalenie kursu dolara. W takim przypadku inflacja wyniesie 2,9%.

Doświadczeni analitycy są pewni, że deflacja nie nastąpi, chociaż warto rozważyć wszystkie możliwe negatywne opcje. Stawka 4% inflacji jest powołana, aby odłożyć opresyjną perspektywę. Należy zauważyć, że skok inflacyjny w 2020 r. Może być bezpośrednio związany z aspektami politycznymi. Jak będą rozwijać się stosunki między Ukrainą a Rosją? Jakie nowe sankcje Rosja zdecyduje się ukarać za działania na arenie światowej? Jakie zbiory będą zbierane z pól właścicieli gruntów?

Możliwe korekty

Biorąc pod uwagę istniejące czynniki w gospodarce zewnętrznej, analitycy dostosowali prognozę. Tak więc w 2018 r. Oczekiwano wzrostu oczekiwań inflacyjnych, co sprowokowało zapasy dóbr trwałego użytku. Nabywano obywateli na przyszłość w obawie przed wyższymi cenami. Spodziewając się wzrostu wartości towarów, Rosjanie obliczali swoje możliwości finansowe, robili zakupy przez długi czas. W wyniku wzrostu popytu cena niektórych grup produktów wzrośnie.

Należy również pamiętać, że rynek detaliczny stanie w obliczu poważnych zmian, gdy nastąpi wzrost VAT do planowanych 20%. Podwyżka podatków spowoduje przyspieszenie wzrostu cen, szczególnie w pierwszej połowie roku. Rosnące i rosnące ceny nastąpią natychmiast. Eksperci spojrzeli trzy lata do przodu i przyjęli założenia, że ​​po 2020 roku możliwe będzie utrzymanie stopy inflacji na poziomie 4%. Możliwość tego pozostanie przy stałym koszcie ropy, z poprzednimi sankcjami, bez ich zaostrzania. Następnie, jeśli wszystko pozostanie na obecnym poziomie, inflacja pozostanie na poziomie 4-5%.

Prognozy ekspertów i analityków

Wyższa Szkoła Ekonomiczna przygotowała także analizę zbliżającej się inflacji i nie jest ona tak zachęcająca jak w ministerstwie. Eksperci uważają, że nie trzeba wyciągać radosnych wniosków, które nie mają wystarczających podstaw. Jest za wcześnie, aby zgadywać, jaki będzie poziom wzrostu cen, ponieważ w 2018 r. Planowano utrzymać wskaźnik na poziomie 3,1%, a wyniósł on 3,8%. Tak więc na 2019 r. Ustanowiono 4%, ale tak naprawdę będzie ono równe lub wyższe niż 5%!

Należy wziąć pod uwagę, o ile zmniejszy się pozycja rubla, a kurs waluty krajowej spadnie. W rolnictwie odnotowano słabe zbiory, co doprowadziło do wzrostu cen konsumpcyjnych. Zbliżający się wzrost VAT już zmusił producentów do zmiany polityki cenowej, ponieważ nikt nie chce ponieść strat. Prawdopodobnie optymizm ministrów podyktowany jest rzeczywistymi trendami ustalonymi na międzynarodowym rynku naftowym. Prawdopodobne jest, że oczekiwania na 63 USD za baryłkę będą błędne, a ten pasek wzrośnie do 80 USD. Prognozuje się, że cena „czarnego złota” wzrośnie do 70, ale w rzeczywistości wyniosła 78. Jeśli ten program zostanie utrzymany, dochody budżetowe wzrosną do 0,6%, co zmniejszy deficyt i przydzieli fundusze na programy społeczne.

Jak powstrzymać inflację?

Utrzymanie niskiej inflacji nie jest łatwym zadaniem, wymagającym silnej woli rządu Federacji Rosyjskiej i właściwych sposobów rozwoju gospodarki. Niewłaściwy krok może zakłócić równowagę finansową, a nieracjonalne wydatkowanie środków budżetowych spowoduje silny deficyt.

Brak funduszy zaszkodzi sferze społecznej, ceny żywności wzrosną. Sprzęt gospodarstwa domowego i nieruchomości zostaną zaliczone do kategorii dóbr luksusowych, dla wielu obywateli nie będą dostępne.

Dzięki prognozom z filmu dowiesz się więcej o podwyżkach cen w latach 2019-2020 i inflacji w Rosji, czego się spodziewać:

Obejrzyj wideo: Białek: kto w 2019 r. nie sprzeda dolarów i nie kupi za to akcji, ten przegra życie (Grudzień 2019).