Kalendarz postów na rok 2020: posty prawosławne

Tradycja prawosławna obejmuje kalendarz postów na rok 2020: zarówno wielodniowy, jak i jednodniowy. Dla wielu wierzących jest to czas powstrzymania się od ziemskich pokus, szansa na zmianę ich życia, dotknięcie świątyń i oczyszczenie się z codziennych trudności. Zwróć uwagę, że wulgarny język, ciężkie jedzenie, rozrywka - wszystko to uniemożliwia osobie ujrzenie swojej drogi do doskonałości, oczyszczenia. Przeciwnie, siła ducha okazywana przez prawosławnych w czasach abstynencji pozwala wierzącym osiągnąć boską świętość, nową wiedzę i zrozumienie istoty wiary.

Jaka jest istota postu

W życiu każdego wierzącego jest czas, który poświęca on cielesnemu i duchowemu oczyszczeniu. Te dni są dane i otrzymane, aby zbliżyć się do Boga. Wierzący starają się usłyszeć siebie i innych, analizować swoje przeszłe życie, zobaczyć, co zamierzają, wprowadzić zmiany, znaleźć drogę do poprawy.

Ważną częścią postu prawosławnego jest odrzucenie myśli, czynów przepełnionych gniewem, namiętnościami, pustymi uczuciami.

Ci, którzy korelują prawosławny post 2020 roku tylko z ograniczeniami cielesnymi, są w błędzie. Postrzegając w ten sposób okres abstynencji, pomijają jego główny cel, zamieniają go w zwykłą żywność, której różnica w stosunku do innych diet jest taka, że ​​zbiega się ona z chrześcijańskim okresem oczyszczenia. Przez cały post prawdziwi wierzący spędzają dużo czasu samotnie, chodząc do kościoła. Aby uświadomić sobie głębię znaczenia, dojść do końca ścieżką związaną z okresem postu, może być tylko wierzący i osoba o silnej woli.

Kalendarz postów prawosławnych na 2020 r

Prawosławny kalendarz ma kilka postów związanych z różnymi celami i wydarzeniami. Niektóre z nich trwają tylko jeden dzień, inne są wielodniowe. Każdy z nich charakteryzuje się własną charakterystyką. Są dni związane ze stosunkowo niewielkimi ograniczeniami, kiedy odmawiają tylko mięsa. W innych wolno pić tylko wodę, jeść chleb.

Ortodoksyjne posty jednodniowe

Abstynencja trwająca jeden dzień odbywa się w każdą środę i piątek przez cały rok. Wyjątkiem są święta, czas Bożego Narodzenia, tydzień wielkanocny, ser, przed Trójcą Świętą. W 2020 r. Będą to:

  • Wigilia Święta Trzech Króli - świętuj to 18 stycznia. Anioł, który zamienił się w gołębicę, zstąpił i oznajmił, że Dzieciątko Jezus było synem Boga i Mesjasza.
  • Dzień Pamięci Jonasza Chrzciciela - wierzący wspominają wydarzenie z 11 września. Z rozkazu Heroda jego głowa została odcięta.
  • Podwyższenie Krzyża Pańskiego. Święto odbędzie się 27 września. Wiąże się to z odkryciem na Golgocie krzyża, na którym Chrystus został ukrzyżowany.

Ograniczenia zaobserwowane w środę dotyczą wspomnień o zdradzie popełnionej przez Judasza. Piątki opierają się na doświadczeniu cierpienia i śmierci Jezusa. Średnio w ciągu roku - do 190 pojedynczych dni z jednodniowym postem. Tym, którzy je obserwują, nie wolno jeść mięsa, jajek, produktów wytwarzanych z mleka, ryb. Dozwolone jest gotowanie i podawanie na stole gorących potraw o smaku oleju roślinnego.

Ortodoksyjne posty wielodniowe

W przeddzień ważnych świąt chrześcijańskich jest wiele dni postu, w sumie jest ich 4. Ze względu na związek z Wielkanocą początek ich ofensywy i koniec nie są ustalone, co roku niektóre z nich przypadają w różnych terminach.

Te dni charakteryzują się ograniczeniem stosowania różnych produktów. Wierzący powinni chodzić do kościoła, unikać hałaśliwych zajęć rekreacyjnych.

Wielki Post

W 2020 roku Wielki Post przyjdzie w poniedziałek, 2 marca, bezpośrednio po Przebaczeniu Zmartwychwstania, i potrwa do soboty, 18 kwietnia włącznie. To najdłuższy okres abstynencji. Trwa 48 dni i zwiastuje nadejście zmartwychwstania w Niedzielę Wielkanocną. Tradycja prawosławna przewiduje najsurowsze ograniczenia w tym okresie. Ten czas odnosi się do pobytu Chrystusa na pustyni, trwającego 40 dni. Pomimo wszystkich pokus diabła, pokus, nie uległ żadnemu z nich. Wszystkie te dni minęły bez kropli jedzenia. Siła umysłu, wytrzymałość stała się podstawą ścieżki, na której zbawienie czeka na człowieka.

Pierwszy i ostatni tydzień są szczególnie surowe, a 2 marca i 18 kwietnia powinny powstrzymać się od jedzenia. Przez resztę czasu post nie powinien jeść mięsa, potraw z ryb. Unikaj produktów mlecznych, masła. Owsianka jest przygotowywana. Dozwolone jest jedzenie chleba, orzechów, warzyw, miodu. Ale są to ogólne zalecenia. Na niektóre dni dostępne są specjalne instrukcje:

  • Suszenie należy obserwować w nieparzyste dni tygodnia oprócz niedzieli;
  • Gorące jedzenie bez oleju można spożywać nawet w dni bez soboty;
  • Olej, czerwone wino jest dozwolone w weekendy;
  • W Zwiastowanie i Niedzielę Palmową można rozpieszczać się rybą.

Petrov Post

Post, związany ze wspomnieniami świętych apostołów Pawła i Piotra, rozpocznie się w 2020 r. - 15 czerwca, w poniedziałek, tydzień po święcie Trójcy. Zakończy się 11 lipca w sobotę.

Łaska zstąpiła na apostołów. Potem całe ich życie miało na celu nieść ludziom prawdy Boże. Zrobili to poprzez ograniczenia i modlitwy. Dlatego u Piotra Wielkiego każdy wierzący musi nie tylko powstrzymywać się, ale także poszerzać swoją wiedzę na temat tradycji chrześcijaństwa i przykazań Bożych. Ważną częścią tego postu jest odrzucenie pokus zwykłego życia.

Zabronione jest picie alkoholu, mięsa, jakichkolwiek produktów z zawartością. W święto poświęcone świętym można spróbować czerwonego wina. W poniedziałki wolno jeść gorące potrawy, nie powinny one zawierać oleju. Dozwolone jest spożywanie grzybów, ryb, warzyw. Nie możesz zrezygnować z orzechów, owoców. W nieparzyste dni, z wyjątkiem niedzieli, należy przestrzegać suchego jedzenia.

Wniebowzięcie

Przed śmiercią Dziewica, otrzymawszy znak, spędziła kilka dni w ograniczeniu, poświęcając je modlitwom. Oddany Matce Bożej i zgodnie z jej myślami i ideami oczyszczenia, świętości Wniebowzięcia szybko. W 2020 r. Rozpocznie się w piątek 14 sierpnia, a zakończy w czwartek 27 sierpnia. Jest to najkrótszy okres, w którym wierzący przestrzegają ograniczeń. Abstynencja od jedzenia, światowe życie ma być. Wszystkie dwa tygodnie powinny być łagodne, pomyśl o wzniosłości, obserwuj czyste myśli.

Nie wolno jeść mięsa i zawierających go potraw, mleka, masła. Dozwolone jest spożywanie ryb w środę i piątek, jeśli Wniebowzięcie, Przemienienia Pańskiego przypada w tych dniach. W weekendy można dodawać olej. Dziwne dni są ograniczone do jedzenia na sucho. Dania gotowane są z grzybami, warzywami, orzechami.

Świąteczny post

W 2020 r. Świąteczny post rozpoczyna się w sobotę 28 listopada. Zakończy się w 2021 r. - 6 stycznia w środę, tuż przed Bożym Narodzeniem. Tradycyjne wierzenia wypełniają ten okres empatią, współczuciem dla Matki Bożej, która oczekuje narodzin Jezusa. Prawosławni oczyszczają duszę, wolne myśli od złości, niskie pragnienia. Dni odbywają się w modlitwach poświęconych dążeniu do oczyszczenia.

W pierwszej części postu, do 2 stycznia dozwolone jest gotowanie potraw z ryb, stosowanie oleju. W parzyste dni czerwone wino jest dopuszczalne. Ostatnie dni wiążą się z bardziej rygorystycznymi ograniczeniami. Zabronione jest nie tylko mięso, ryby, wino, niedopuszczalne jest picie kawy, herbaty. Przed pojawieniem się pierwszej gwiazdy 6 stycznia wszystkie posiłki należy porzucić.

Przepisy prostych chudych potraw, chude menu: