Prognoza cen nieruchomości na lata 2019-2020 dla Rosji

Przez lata nieruchomości uważano za dobrą inwestycję w Rosji. Pomyślnie zakupione mieszkanie, dom, garaż ostatecznie się opłaciły. Co więcej, ich wartość rynkowa stopniowo rosła, aby w pewnym momencie zakupione produkty mogły być sprzedawane znacznie bardziej opłacalnie. Chęć oszczędzania, znalezienia najbardziej opłacalnej opcji, a nawet szansa na wygraną, prowadzi do tego, że dziś wielu jest zainteresowanych prognozą cen nieruchomości w Rosji na nadchodzący okres 2019-2020.

Obecny stan rynku nieruchomości w Rosji

W latach 2014–2017 nastąpił intensywny wzrost budownictwa, w wyniku którego nastąpiła wyraźna nadwyżka podaży nad popytem. Wiele mieszkań pojawiło się na rynku nowych budynków i nieruchomości wtórnych, których nie można byłoby sprzedać bez obniżenia kosztów. Stagnacji sprzyjał spadek wypłacalności populacji, stopniowy wzrost wydatków na produkty, konstrukcje, materiały naprawcze i usługi. Ważną rolę odegrała chęć ludności do oszczędzania pieniędzy i pozostawienia pieniędzy na deszczowy dzień.

Sytuacja zmieniła się nieco w 2018 roku. Pragnienie oszczędzania pieniędzy zastąpił strach przed utratą oszczędności z powodu inflacji, niestabilności gospodarczej i politycznej oraz zmienności rubla. W rezultacie wzrosło zainteresowanie opinii publicznej nieruchomościami, wzrost sprzedaży i korekty cen.

Stabilizacji rynku sprzyjał spadek wolumenu mieszkań oddanych do użytku. Z punktu widzenia gospodarki i budownictwa zjawisko to jest negatywne, ale naturalne. Spowolnienie tempa budowy to nic innego jak echo malejącego popytu i rosnących kosztów.

Korzystne warunki kredytu hipotecznego stały się dodatkowym czynnikiem stabilizującym. Pomimo faktu, że w grudniu Bank Centralny podniósł główną stopę procentową, w ciągu roku oprocentowanie programów hipotecznych wyniosło 8-9%, co jest uważane za dobry wskaźnik dla Rosji. Chęć inwestowania pieniędzy, możliwość korzystania ze stosunkowo taniego kapitału kredytowego doprowadziły do ​​tego, że w 2018 r. Wielu obywateli zdecydowało się na kredyt hipoteczny, a wielkość pożyczek hipotecznych wzrosła o 42% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Co stanie się z cenami nieruchomości w latach 2019-2020

Jaka będzie sytuacja cenowa nieruchomości w latach 2019-2020, zależy od wielu czynników. Niektóre z nich przyczyniają się do stagnacji i obniżają koszty, inne prowadzą do wzrostu. To, co stanie się kluczowe na rynku, zależy od sytuacji społeczno-gospodarczej poszczególnych regionów i kraju.

Główne punkty, które mogą regulować ceny w kolejnych latach w 2019 i 2020 r .:

1. Pogorszenie się sytuacji ekonomicznej ludności Rosji, realny spadek płac, zamykanie przedsiębiorstw. Ten czynnik jest typowy dla większości małych miast. Jednak duże megamiasta, Moskwa, Petersburg, Jekaterynburg, Nowosybirsk, miejscowości wypoczynkowe na Krymie, terytorium Krasnodarskie, Obwód Kaliningradzki prawdopodobnie nie odczują w najbliższym czasie wpływu tego zjawiska. Ciągły napływ ludności z północy małych miasteczek stabilizuje negatywne skutki spowolnienia gospodarczego.

2. Wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, nadmierne kredyty ludności spowodują spadek popytu.

3. Wzrost liczby ofert związanych z nieruchomościami. W niedawnej przeszłości czynnik ten był ważny. Przyjęcie ustawy o wspólnym budownictwie spowolni jednak tempo budowy, zmniejszy rynek i podniesie ceny. To ten akt prawny ostatecznie pozostawia na rynku tylko najsilniejsze firmy budowlane, które prawdopodobnie będą dyktować ceny w 2020 r. Prawo wymaga od dewelopera przedstawienia szeregu gwarancji, które nie są łatwe do spełnienia. Tak więc firma budowlana musi posiadać oprócz pożyczonych środków własne środki na budowę. Co więcej, nieco więcej niż 1% ceny mieszkania powinno zostać przekazane do funduszu w celu ochrony interesariuszy. Deweloperzy mają prawo budować tylko wtedy, gdy mają doświadczenie we wdrażaniu projektów.

4. Wzrost inflacji, wzrost kosztów budowy. Można założyć, że czynnik ten będzie znaczący przez cały rozważany okres.

Biorąc pod uwagę wzięte pod uwagę czynniki, wniosek nasuwa się sam - koszt nieruchomości w dużych miastach pozostanie stabilny w najbliższej przyszłości lub nieznacznie wzrośnie. W małych miejscowościach poza terenami rekreacyjnymi i daleko od megamiast, ceny spadną.

Sprzedaż nieruchomości za granicą

Oczekuje się, że w latach 2019-2020 rynek wpłynie na inny punkt, o którym często się zapomina. Niestabilność kursu rubla, faktyczny spadek dochodów gospodarstw domowych, trudna sytuacja polityczna prowadzi do tego, że Rosjanie stają się nieopłacalni w utrzymaniu mieszkań w zagranicznych kurortach.

Ze względu na rosnące ceny biletów, potrzebę płacenia podatków, utrzymywania mieszkań w dobrym stanie, wielu zmuszonych jest do sprzedaży nieruchomości za granicą. Środki uwolnione w wyniku sprzedaży są wykorzystywane na zakup mieszkań w Rosji, w szczególności w kurorcie, w regionie moskiewskim.

Prognozy ekspertów i analityków

Analitycy nie zgadzają się co do sytuacji rynkowej:

  • Ekspert ds. Nieruchomości premium w Moskwie, Stanisław Rishko, uważa, że ​​koszt za metr kwadratowy nowych budynków w stolicy w 2020 r. Wzrośnie o 10%. Oczekuje się spadku w wtórnym sektorze mieszkaniowym.
  • Dyrektor Etazhi, I. Khusainov, przypisuje nadchodzące lata spadkowi sprzedaży, ale wzrostowi wartości do 8%.
  • Certyfikowany analityk Giennadij Sternik uważa, że ​​wręcz przeciwnie, musisz poczekać na spadek kosztów mieszkania. Głównym powodem jest próba rozwiązania problemów kosztem społeczeństwa.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację społeczno-ekonomiczną, można oczekiwać stabilizacji cen nieruchomości w dużych miastach. Małe osady oczekują stagnacji i spadku. Gwałtowna zmiana warunków politycznych i rynkowych doprowadzi do zmiany prognoz.

Dowiedz się, co stanie się z cenami nieruchomości w Rosji w 2019 i 2020 roku z wideo:

Obejrzyj wideo: Inwestycja w NIERUCHOMOŚĆ? Nie sądzę (Grudzień 2019).