Muzułmańskie święto Kurban Bairam: tradycje świętowania

Przez cały okres istnienia religii islamskiej muzułmanie obchodzą wielkie święto zwane Kurban Bairam. W dzisiejszych czasach wierni odprawiają tradycyjne obrzędy ofiarne, niezależnie od ich położenia. Każdego roku w stolicy naszego kraju następuje gwałtowny wzrost skali tego święta.

Jak muzułmanie spędzają wakacje w Eid al-Adha

Eid al-Adha to ostatnie wydarzenie jednego z najważniejszych przepisów religii islamskiej - hadżdż. W dniach jego celebracji wierni powinni czynić jak najlepiej dobre uczynki, zadowolić swoich bliskich i krewnych, a także nie zapominać o potrzebujących. Bardzo ważne jest, aby muzułmanie, którzy szanują swoją religię i tradycje podczas tego uroczystego wydarzenia, okazali miłosierdzie, troskę i miłość dla wszystkich wokół.

Odwiedzają meczety, odwiedzają, wręczają prezenty, komunikują się, cieszą i odpoczywają.

Muzułmanie uważają, że czas obchodów Kurban Bayram jest najbardziej udany dla odwiedzających inne osoby. Przybywając do domu, goście przynoszą ze sobą mięso ofiarne jako prezent dla właściciela.

Główną cechą obchodzenia Eid al-Adha jest to, że w ciągu trzech dni uroczystości wierni poświęcają wybrane zwierzęta, których mięso jest następnie rozdawane krewnym, znajomym, biednym i innym braciom w wierze.

Zgodnie z wymogami mięso bydła ofiarnego należy usunąć w następujący sposób:

  • przygotuj trzecią część dla swojej rodziny;
  • trzecia do rozdania biednym krewnym;
  • daj resztę tym, którzy potrzebują jedzenia.

Właściciel domu może jeść mięso ofiarne tylko wtedy, gdy prawidłowo je podzieli i rozdzieli zgodnie z wymogami. Surowo zabrania się sprzedaży jakiejkolwiek części poświęconego zwierzęcia.

Jak wybrać zwierzę do poświęcenia

Szczególną uwagę podczas wykonywania obrzędów Eid al-Adha poświęca się wyborowi zwierzęcia. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • wiek zwierząt (nie mniej niż rok);
  • zdrowie i pełnia żywego inwentarza (pożądane jest, aby być dobrze odżywionym, dużym i, co ważne, pięknym);
  • brak jakichkolwiek niedociągnięć i wad zewnętrznych (kulawych, ślepych, chorych, a także bydła z innymi wadami nie wolno składać ofiar);

Ogromne znaczenie dla muzułmanów ma także to, jakie zwierzę zostaje poświęcone. Zwierzęta takie jak owce na Eid al-Adha, owce, byki, krowy, kozy i wielbłądy są dopuszczone do tego obrzędu. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że owcę można odebrać tylko jednej osobie.

Cechy uroczystości w Rosji

Każdego roku dziesiątki tysięcy muzułmanów mieszkających w Federacji Rosyjskiej świętuje Eid al-Adha zgodnie ze wszystkimi wymogami i tradycjami islamu.

Wierne wczesnym rankiem rodziny odwiedzają meczet, w którym odbywają się nabożeństwa. Jak pokazuje praktyka ostatnich lat, często wierzący nie pasują do meczetów, więc rząd przeznacza place na imprezy.

Jedyną różnicą między obchodami Eid al-Adha w Rosji od jego posiadania w krajach muzułmańskich jest proces składania ofiar. W naszym kraju zabijanie zwierząt w dowolnym miejscu jest zabronione, ponieważ te specjalne miejsca są zastrzeżone. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich latach większość muzułmanów mieszkających na terytorium naszego państwa woli zamawiać mięso halal w przedsprzedaży w specjalnych sklepach na uroczystości. Do wyboru klienta dostarczane jest mięso ze świętych zwierząt, takich jak jagnięcina, koza, owca i krowa.

Po zamówieniu mięsa na święta klient może być pewien, że otrzyma zamówienie w świątecznym opakowaniu na czas. Dlatego, aby właściwie przeprowadzić Eid al-Adha, nie trzeba iść do rzeźni i obserwować proces uboju zwierząt.

Dlatego będąc poza krajem ojczystym, wyznając religię islamską, mają możliwość przeprowadzenia ceremonii kulminacyjnych w dowolnym miejscu. Po wcześniejszym zamówieniu mięsa barana, kozy lub krowy, na pewno otrzymasz zamówienie i spędzisz wakacje zgodnie z normami islamu.

Z filmu dowiedz się, jak obchodzony jest Kurban Bayram, ile dni trwa święto oraz jakie jest jego znaczenie i znaczenie:

Obejrzyj wideo: Jak wyglądają muzułmańskie święta? TURCJA (Listopad 2019).