Chiński Nowy Rok 2020

Chiński Nowy Rok to wyjątkowe święto, z jego tradycjami, cechami i starożytnymi symbolami. Jeśli w Rosji początek następnego cyklu obchodzony jest 31 grudnia, wówczas Chińczycy świętują tak ważne wydarzenie dwa razy w roku. Po pierwsze, chińscy obywatele bawią się 1 stycznia razem ze wszystkimi krajami świata, a następnie sięgają do chińskiego kalendarza. Zgodnie z tradycyjnymi chińskimi wierzeniami, wraz z nadejściem Chunze (Nowy Rok w Chinach) - nadchodzi wiosenne ciepło i naturalna odnowa.

Data obchodów w 2020 roku i symbol roku.

Spotkanie wiosennego dobrobytu w Imperium Niebieskim odbywa się co roku poza ustaloną liczbą i zależy bezpośrednio od kalendarza księżycowego. Tradycyjnie uroczystości trwają 15 dni, aby ludzie mieli dobry odpoczynek przed ciężkimi dniami pracy. W końcu, jak wiadomo, Chińczycy są uważani za najbardziej pracowitych ludzi. Podczas świąt noworocznych większość chińskich firm ma dwutygodniowe weekendy. Jaką datę rozpoczyna chiński nowy rok 2020?

2020 w chińskim kalendarzu rozpocznie się 25 stycznia, weekend w Chinach potrwa do 9 lutego. Ten sam rok Szczura potrwa do 12 lutego 2021 r.

Każdy rok ma swoje własne symbole, których znaczenie i nazwa zostały określone na początku wszechświata. Jeśli wierzysz w filozofię wschodnią, cykl roczny wynosi 12 lat, aw każdym dużym okresie jest patron - zwierzę. To te święte stworzenia określają, kim będą ludzie urodzeni pod danym znakiem i jaki będzie bieżący rok.

Jeśli weźmiemy pod uwagę symbol 2020, stanie się on białym metalem Szczur. Otwiera się cykl 12 lat i wznawia się rachunek różniczkowy. Chińska legenda symboli roku mówi, że Szczur otrzymał swoją zaszczytne pierwsze miejsce dzięki swojej zwinności. Kiedy Nefrytowy Cesarz wezwał wszystkie zwierzęta do siebie, to Szczur przekroczył świętą rzekę i jako pierwszy przywołał. Władca uznał zwycięstwo, jednak przebiegłość Szczura wykorzystała spryt. O pomoc zwróciła się do dobrodusznego Byka, który z radością przetransportował ją na drugą stronę na plecach. Pasażerka pierwsza rzuciła się na ziemię, zostawiając za sobą asystenta. Cesarz, widząc sztuczkę szczura, nie ukarał jej, ale uczynił go głównym wśród konkurentów.

W przeddzień wakacji

Chiński Nowy Rok zajmuje ważne miejsce w kalendarzu, dlatego przygotowania do jego obchodów odbywają się z najwyższą starannością. Żaden Chińczyk nigdy nie zapomni przygotować się do Chun Jie, przestrzegając wszystkich zasad i tradycji. Istnieje wiele przekonań i znaków związanych z tym świętem, które dyktują zasady przygotowania dyktowane ludziom. Na tym etapie kluczowe znaczenie ma proces kompleksowego oczyszczania. Jednocześnie ważne jest uporządkowanie nie tylko domu, ale także ciała, a także duszy. Po pierwsze, wszystkie chińskie żony i matki planują wiosenne porządki w domu, wpływając absolutnie na każdy kąt. Kurz i brud nie są miejscem na nowy rok, więc są starannie usuwane. Wszystkie niepotrzebne rzeczy są usuwane z szafek i spiżarni i bezwzględnie wyrzucane, uwalniając miejsce na nowe przedmioty.

Po oczyszczeniu domu Chińczycy zaczynają oczyszczać ciało. Ktoś odwiedza łaźnie, a ktoś przyjemniej idzie do sauny. Niektórzy entuzjaści nawet uczestniczą w procedurach medycznych, aby oczyścić ciało. Aby uspokoić symbol nadchodzącego roku, wszystkie gospodynie zastanawiają się nad menu noworocznym. Liczba smakołyków powinna być maksymalna, w przeciwnym razie w rodzinie nie będzie bogactwa. Co więcej, musisz dużo gotować, zgodnie ze starożytną tradycją. W dzień po Sylwestrze nie możesz podejść do pieca i musisz zjeść resztki po świątecznej uczcie. Kobiety próbują tworzyć obfite smakołyki z ryb i mięsa, a dla przyciągnięcia dobrego samopoczucia na stole umieszczane są mandarynki i inne owoce cytrusowe. Szczególną uwagę zwraca się na ubrania, w których siedzą przy stole. Konieczne jest ubieranie się w dokładnie umytą i starannie wyprasowaną. Wokół domu wiszą jasne girlandy, czerwone latarnie i inne piękne dekoracje.

Obchody Nowego Roku w Chinach: Funkcje

W przeddzień następnego roku w chińskich domach nikt nie śpi, ani dzieci, ani ich rodzice. Przedstawiciele kilku pokoleń z pewnością spotkają się przy stole i wszyscy zjadą obiad. W sylwestra zwyczajowo głośno hałasuje się, śpiewa piosenki i uruchamia fajerwerki. Chińczycy wierzą, że w ten sposób odstraszają złe duchy. Po nocnych obchodach przychodzi Dzień zięcia lub Dzień Krewnych, kiedy krewni udają się do siebie. Trzeci dzień uroczystości wiąże się ze poświęceniem. Specjalne figurki są wykonane z papieru, a następnie są spalane.

Kolejne dni poświęcone są na przyjazne spotkania, do szóstego dnia. Od szóstego do ósmego dnia chińskiego Nowego Roku zwyczajowo odpoczywa się w wąskim kręgu rodzinnym, a dziewiątego dnia szanuje pamięć przodków. W drugim tygodniu weekendu wiele prowincji wznawia harmonogramy pracy, a reszta nadal dobrze się bawi. To prawda, że ​​program zabawy nie jest tak intensywny. Trzynasty dzień jest uważany za wegetariański i tego dnia nie można jeść mięsa. Od 14 dnia rozpoczynają się przygotowania do święta latarni, a piętnastego jasne światła są wystrzeliwane w niebo. Tysiące lampionów wzniesionych na niebie dopełniają wakacji. Ten spektakl jest nie tylko fascynujący, ale także spełnia starożytną tradycję. Uważa się, że światło latarni oświetla niebo, a dusze zmarłych lepiej widzą drogę do nieba.

Wschodnie tradycje

W Chinach są elementy do świętowania chińskiego Nowego Roku, a każdy region ma swój własny. Chociaż istnieją ogólne przepisy, które nie są akceptowane jako naruszone. Jako świąteczny kolor ubrań, Chińczycy tradycyjnie wybierają czerwony lub dołączają czerwone elementy do stroju. Według legendy w czasach starożytnych straszny potwór zaatakował ludzi i udało im się odstraszyć go tylko na czerwono. Wszyscy goście wchodzący na wakacje w domu powinni dać właścicielom dwie mandarynki, przyciągając szczęście i dobrobyt. Kiedy goście wyjeżdżają, właściciele już dają im dwa owoce ze swoich zapasów, aby dzielić radość. Sylwester i wszystkie kolejne są konsekrowane przez światła hałaśliwych fajerwerków zaprojektowanych w celu straszenia i wypędzania złych duchów.

Aby uchronić dom przed złem, Chińczycy zawiązują na oknach czerwone wstążki lub paski czerwonego papieru. Po Nowym Roku, pierwszego dnia, nie można zamiatać podłogi. Uważa się, że w ten sposób możesz zamiatać bogactwo i szczęście.

Jak świętować Nowy Rok 2020 zgodnie z chińskimi tradycjami

Chińczycy uważają, że dla szczęśliwego życia konieczne jest kompetentne uspokojenie symbolu nowego roku i stworzenie komfortowej atmosfery.

Ponieważ rok 2020 odbędzie się pod znakiem białego metalu Szczura, należy obchodzić święto zgodnie z tradycjami „szczura”.

Gryzonie, symbolizujące rok 2020, bardzo kochają ser, więc ten przysmak na stole powinien być obfity. Obrus ​​najlepiej wybrać śnieżnobiały, ale odpowiedni jest również materiał w kolorze metalu. Firma powinna być hałaśliwa i pstrokata, taki Szczur polubi. Wszystkie świeczniki i dekoracje najlepiej wybrać w kolorze szarym lub białym. Sukienka jest lepsza do szycia z opalizującej srebrnej tkaniny. Ale jeśli istnieje chęć zachowania zgodności z chińskimi tradycjami, konieczne jest dodanie czerwonego stroju do strojów i biżuterii.

Chiński Nowy Rok poświęcony jest wielu studiom i artykułom, ponieważ w Chinach istnieje wiele interesujących legend i wierzeń. Stamtąd pojawiła się moda, która każdego roku poświęca się konkretnemu zwierzęciu, określając menu na wakacje, a nawet kolor strojów noworocznych. Na szczególną uwagę zasługuje czas, który Chińczycy spędzają ze swoimi rodzinami oraz sposób, w jaki honorują pamięć zmarłych. A miłość do fajerwerków mieszka w rosyjskiej duszy, więc chińskie atrybuty zabawy są tak bliskie Rosjanom.

Z filmu dowiesz się, jak świętować Nowy Rok w Chinach:

Obejrzyj wideo: Nowy chiński rok, rok ziemnej świni - Jacek Kryg, Krzysztof Kazmierowicz. (Listopad 2019).