Czy powinniśmy spodziewać się niewypłacalności w Rosji w 2020 r.?

Niestety Rosjanie, zwłaszcza ci, którzy mają ponad 40 lat, znają z pierwszej ręki termin „domyślny”. Niezapomniany 98. od dawna marzył wszyscy w okropnych snach i od tego kryzysu wyszliśmy na jaw długo i boleśnie. Nic dziwnego, że w świetle plotek o zbliżającym się powtórzeniu sytuacji w gospodarce światowej, jeśli nie w scenerii, to z konsekwencjami - na pewno wszyscy zastanawiają się, czy Rosja spodziewa się czegoś takiego w 2020 roku?

Przypomnijmy, że mówimy w szerokim sensie o uznaniu państwa za niezdolnego do wypełnienia swoich zobowiązań wobec wierzycieli. Odmowa zapłaty rachunków i długów. Znane są dwa typy ustawień domyślnych - techniczne i proste. W pierwszym przypadku mówimy o przejściowej trudności, na przykład z powodu awarii systemu płatności, problemów prawnych, błędów technicznych. Sytuacja ta z reguły nie ma rzeczywistego zaplecza ekonomicznego; jest rozwiązywana szybko, w bardzo cywilizowany i wzajemnie korzystny sposób. Nawiasem mówiąc, właśnie to ogłosiliśmy w 1998 roku.

Zwykłe niewypłacalność jest już kanonicznym bankructwem. Przesadzając, my, tacy, stoimy przed wierzycielami z wyłożonymi kieszeniami, wzruszamy ramionami i patrzymy ze smutkiem na podłogę ... W tym przypadku MFW podejmuje sytuację, „mianując menedżerów kryzysowych z organizacji międzynarodowych i państw, rozwiązując problem na poziomie globalnym”. W celu spłaty zadłużenia zarząd zewnętrzny w tym przypadku ma prawo do zbycia aktywów dłużnika, do wyczerpania jego rezerw w innych źródłach, w tym docelowych.

Prognoza gospodarcza 2020

Od jesieni 2019 r. Największe fundusze inwestycyjne, agencje analityczne świata i główne instytucje finansowe krajów - hegemony współczesnej mapy gospodarczej świata - boją się pierwszych dzwonków poważnego kryzysu, który dotknie całą planetę, zaczynając od Stanów Zjednoczonych. Mówiąc ściślej, to właśnie państwa wprowadzą go w życie, ponieważ w obecnej sytuacji będzie to dla nich korzystne: wyrówna skutki spowolnienia gospodarczego, uwolni rezerwy finansowe i pomoże zarobić dobre pieniądze na rynkach zagranicznych. Jest to oficjalna opinia Bank of America, a także agencji takich jak JPMorgan Chase, fundusz inwestycyjny RIT Capital Partners, zarządzany przez legendarnego ekonomistę planety, Sir Jacoba Rothschilda.

Po pierwsze, takie zachowanie rynków pasuje całkowicie do „modelu dekady” - wszyscy pamiętamy, że przeszłe globalne kryzysy finansowe miały miejsce w 2008 r., A wcześniej - w 1998 r. Itp. A jeśli, zgodnie z wynikami z 2018 r., Tak się nie stało, oznacza to tylko, że największe gospodarki i przedsiębiorstwa po prostu stosowały politykę hamowania. Warto jednak pamiętać, że na zawsze nie będą w stanie utrzymać procesu pod kontrolą, a wcześniej czy później ropień się przełamie.

W tym samym czasie, jeśli najbogatsze kraje na świecie lekko się trzęsą, strząśnijcie kurz, który osiadł z szeregu grzmotających eksplozji i nadal żyje cicho na sobie, naturalnie, czerpiąc pomoc w gojeniu ran ofiar, a następnie kraje rozwijające się, wszystkie osoby, które już pewnie stoją na nogach ekonomiczne dno, poczuj efekt nadchodzącego maksimum.

A potem kryzys jest domyślny, niecierpliwy czytelnik zapyta? Odpowiadamy: te rzeczy nie są ze sobą powiązane - to bliźniaki syjamskie, połączone z większością organów podtrzymujących życie! Pamiętajcie o 1998 roku io tym, co nastąpiło w Rosji. Oczywiście, jeśli kryzys jest słaby, może nawet „przetrwać”, zwłaszcza jeśli gospodarka rośnie, a wszystko w kraju jest w porządku - cóż, tak jak w 2008 roku. Jednak obecnie nie jesteśmy w najlepszej formie, biorąc pod uwagę deficyt budżetowy, podmioty Federacji Rosyjskiej okresowo „zadowalają” lokalne zaniedbania, trudności w zagranicznych stosunkach gospodarczych, w tym spokój inwestycyjny, sankcje, wydatki na wojsko i inne rzeczy.

Chcesz konkretne liczby na 2020 rok? Oto jesteś - z oficjalnych źródeł, takich jak rząd, HSE i Bank Centralny:

  • Wzrost PKB w absurdalny sposób 0,3 punktu procentowego W porównaniu z bardzo trudnym, wykazującym znaczny spadek w 2019 r., Produkcja końcowa w najbardziej optymistycznym scenariuszu wynosi 1,6% „całości”;
  • wzrost inflacji z 2,5% w 2017 r. do 4% lub więcej;
  • 60-65 dolarów za baryłkę ropy, co w najlepszym razie gwarantuje stagnację i zachowanie negatywnych procesów, ale nie pojawienie się funduszy na ich przeciwdziałanie;
  • spadek rubla do 65-70.

Jedyną rzeczą, z którą wszystko jest u nas przyjemne, jest wielkość długu zewnętrznego: dopiero na początku 2019 r. Spadła ona o 12% w porównaniu z danymi z analogicznego okresu ubiegłego roku. Warto jednak zastanowić się: w gospodarce kraju planowana jest stagnacja, jeśli nie recesja, nawet bez uwzględnienia ogólnego kryzysu planetarnego, więc dokąd pójdą fundusze, które powinny obsługiwać jej dług?

Główne przyczyny niewykonania zobowiązania

Jeśli po prostu i zgodnie z podręcznikiem, głównymi przyczynami domyślnego są następujące:

  • nierównowaga budżetowa;
  • kryzys gospodarczy (zarówno krajowy, jak i zewnętrzny, prowokujący kryzys wewnętrzny);
  • spadek dochodów;
  • siła wyższa;
  • zmiana ustroju politycznego.

Wydaje się, że nie można dyskutować o ostatnim punkcie w naszym kraju. Chociaż jesteśmy jednocześnie obrażeni i „wybaczamy wszystkim, co jesteśmy winni”, jesteśmy w stanie w obecnym reżimie. Nikt nie jest jednak bezpieczny przed działaniem siły wyższej, jednak wymyślenie czegoś tak globalnego, że może to mieć kluczowe znaczenie dla stanu wielkości i władzy w Rosji, jest oczywiście trudne. Czy to poważny konflikt zbrojny z naszym udziałem i prawdopodobnie na naszym własnym terytorium ... Co oczywiście na szczęście mało prawdopodobne. Ale kryzysowa gospodarka jest bardzo, bardzo oczywista. Logiczną konsekwencją tego są problemy w budżetowaniu, tworzenie subsydiowanych i szczerze mówiąc nierentownych obszarów - jednostek administracyjnych, gospodarki narodowej.

Spadek dochodów dodaje również paliwa do ognia - wszyscy skrzywdzimy się z wrogości, gdy słyszymy najnowsze wiadomości o spadających cenach ropy. Biorąc pod uwagę, że do niedawna tylko to pozwalało mu poradzić sobie ze wszystkimi wyżej wymienionymi problemami, jego ukochanym jest „czarne złoto”.

Co eksperci mówią o niewykonaniu zobowiązania w Rosji?

Na początek przypomnijmy dane głównego dokumentu finansowego naszego kraju - jego budżetu. Do tej pory tylko 2019 był pod ręką i planowany 2020-2021, więc będziemy na nich polegać. W 2020 r. Dochody budżetu federalnego wyniosą 20 trylionów. ruble i wydatki - 18,8 biliona. Nie uwzględnia to obsługi długu zewnętrznego. Oznacza to, że z grubsza mówimy o 1,2 bln. nadwyżka. Jednocześnie dług publiczny w przyszłym roku, w porównaniu z bieżącym, wzrośnie o 1,9 bln, do 17,8 bln. pocierać Zasadniczo można by zakończyć rozmowę na ten temat, ale dla przyzwoitości słuchamy wniosków i opinii ekspertów.

Analitycy Alpari twierdzą, że nie można mówić o niewykonaniu zobowiązania, jeśli ceny ropy wzrosną w najbliższej przyszłości do 85 USD za baryłkę i zyskają przewagę, a amerykańskie sankcje zostaną zniesione. Ostatnie badanie rynku krajowego przeprowadzone przez Raiffeisenbank było jeszcze bardziej pesymistyczne: w przypadku globalnego kryzysu gospodarczego Rosja będzie w stanie uniknąć niewypłacalności jedynie za cenę ropy wynoszącej 100 USD.

Jednocześnie departament Silanovo jest optymistą i gwarantuje, że żadne zagrożenia zewnętrzne i burze nie zaszkodzą krajowi - zgromadzona poduszka finansowa jest zbyt duża. Jego zdaniem dług wynosi obecnie zaledwie 40% PKB, co nie może być porównane z domyślnym 150-200% z 1998 r. Warto również przypomnieć słowa prezydenta na jednym z ostatnich forów, że rosyjska gospodarka zamierza zmienić wektor orientacji z dolara na euro, co znacznie wzmocni jego pozycję. Ale, jak wiemy z prognoz banków centralnych Europy, a zwłaszcza z zakończenia Deutsche Bank, waluta strefy euro w stosunku do USA wzrośnie o 7%.

I nawet jeśli coś pójdzie nie tak w tych optymistycznych prognozach, warto pamiętać, że domyślność to nie koniec świata. Tak, krajowe firmy państwowe i zasoby stracą suwerenność pod wieloma względami, tak, na pewien czas menedżerowie będący stronami trzecimi będą musieli być posłuszni i poprawiać gospodarkę za pomocą swoich metod - czasem twardych, niepopularnych wśród ludności, ale nie chodzi o polityczną śmierć państwa.

Przeciwnie, w historii zdarzały się przypadki, gdy kraj wykorzystał prostą deklarację domyślną jako jedyną szansę na przetrwanie, radzenie sobie z problemami gospodarczymi i rozpoczęcie życia od zera. Oczywiście dla ludzi jest to bardzo, bardzo złe: zwykłymi domyślnymi satelitami są galopująca inflacja, znaczne ograniczenie programów społecznych i humanitarnych oraz ogólne zubożenie. Ale czy przyzwyczajamy się do trudności?

Obejrzyj wideo: Play Doh Modelling Clay with Question mark and Dollar sign Cutters (Kwiecień 2020).

Zostaw Swój Komentarz