Nowe modele, które Mazda wprowadzi w 2020 roku

Silnik obrotowy nowej generacji, pierwszy samochód elektryczny, zastosowanie modeli pracujących na skroplonym gazie w hybrydach plug-in ... A jeśli dodasz do tego imponujące rozszerzenie oferty, która jest teraz w pełnym rozkwicie, zrozumiesz, że w 2020 roku Troska nazwana na cześć najwyższego boga zoroastryjskiego będzie bardzo, bardzo różowa.

Ogólnie rzecz biorąc, Japończycy mają plany na przyszłość, oczywiście, napoleońskie. Mazda, zgodnie z przyjętą strategią rozwoju do 2030 r., Całkowicie porzuci modyfikacje czysto ICE, dzieląc swoją linię w stosunku 95% hybryd z różnymi formami elektryfikacji (w tym wyżej wspomnianymi wirnikami gazu skroplonego) i 5% wersjami czysto elektrycznymi.

Planują poważniej potraktować rozwój rynku crossoverów. Nikt też nie odrzucił tego pomysłu z jednorodnymi silnikami ... I bez wątpienia w trosce o olimpiadę w Tokio przygotowywane są jasne wrażenia.

Jednym słowem, praca jest w pełnym rozkwicie. Pozostaje nam uważne śledzenie wiadomości od tej marki, trzymanie palca na pulsie zmian i wytrwałe chrzczenie za to, ponieważ ... Cóż! To wszystko to samo „Maza”! Cóż, oceńmy to, co przygotowała dla nas w 2020 roku.

Mazda 4. generacji

Do 2020 roku projektanci z Hiroszimy przygotowują kolejną generację legendarnych „lalek lęgowych”. Kompaktowe hatchbacki i sedany otrzymają najnowszy homogeniczny silnik, który pozwala zaoszczędzić prawie jedną trzecią paliwa. Projekt obiecany przez firmę będzie bardzo przypominał szykownego Kaia. Wersja sportowa tradycyjnie pojawi się później.

Przypomnijmy, że trzecia generacja „trojki” zadebiutowała w 2013 roku, a następnie całkowicie zaktualizowała oferty silników i zaczęła przełamywać nowy styl nadwozia, a także gruntownie przeprojektowała wnętrze. Cóż, nawet najlepsze z czasem stają się przestarzałe, a następnie Mazda 3, która wydawała się pozdrowieniami z przyszłości, ponownie błaga o głębokie przemyślenie.

Mazda RX-9

Nowość zbiegnie się w setną rocznicę powstania firmy. I będzie kosztowne (ponad 75 tysięcy amerykańskich pieniędzy, według wstępnych szacunków), sportowe, stylowe i bardzo ambitne, nawet dla Mazdy. Nowość zajmie pozycję nieco wyższą niż roadster MX-5 i stanie się następcą RX-8, który przestał być produkowany w 2012 roku.

Co do tego, czy silnik tłokowy Wankel pozostanie w modelu, nadal nie ma pewności: sami przedstawiciele firmy wolą milczeć na ten temat, ale krążą plotki, że zwykły pseudonim ICE może być również pod maską nowości.

Mówiąc o kapturze. Wygląd zewnętrzny nawiązuje do nowej koncepcji stylistycznej Kodo, która ma groteskowo wydłużoną „twarz”. To pozwoli ci wygodnie umieścić potężny silnik w trzewiach. Zgodnie z oczekiwaniami RX-9 będzie miał napęd na tylne koła, jednak nie jest jeszcze jasne, czy wersja hybrydowa będzie jedyną w tym samochodzie sportowym.

Ale jego parametry są już znane: wirnik (jeśli będzie to dokładnie SkyActive-R, o którym ostatnio mówiono tak często) o pojemności 1,6 litra w połączeniu z elektrykiem obiecuje dać w sumie do 450 KM. Wersja seryjna coupe zostanie skrócona, w porównaniu do koncepcji RX-Vision, o 20 cm i waży 1,4 tony.

Mazda CX-6

Stosunkowo niedawno byliśmy zadowoleni ze znacznego przetwarzania siedmiomiejscowego pełnowymiarowego CX-9 oraz dziecka CX-3, aktualizacji CX-5 i jego modyfikacji CX-8 o długiej podstawie, która uzupełniła przełom na rynku crossoverów. A teraz przygotowują absolutną nowość do 2020 roku, która zajmie niszę między CX-9 i CX-5.

I nie mówimy o następnej generacji CX-7, która tak naprawdę od dawna o to prosi. I nie chodzi o to, co ma zastąpić „siódemkę” na rynku. Będzie to model autonomiczny pod względem parametrów, nie odciągający odbiorców od innych przykładów kreatywności marki w terenie.

Maszyna jest zapowiedzią chwały prawdziwego bestsellera, ale jak dotąd była skierowana wyłącznie na rynki amerykańskie. Nawiasem mówiąc, planują rozpocząć produkcję bezpośrednio w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o CX-6, że plotki nie przestają być przeznaczone, by stać się pierwszą całkowicie elektryczną „jaskółką” w propozycjach Mazdy.

Nowe wyposażenie Mazdy MX-5

Spieszymy cię rozczarować: nie mówimy o piątej generacji spektakularnego roadstera - tylko dodatek do listy poziomów wyposażenia.

Teraz nie będzie ich pięć, ale sześć, a ostatnią - nową - będzie opcja Exclusive Line z siedzeniami sportowymi Rekarovsk, rozpórką amortyzatorów tylnych i amortyzatorów Bilstein, adaptacyjnymi reflektorami, które w razie potrzeby mogą oświetlać zakręty, asystentem parkowania i funkcją nieautoryzowanego ostrzegania z paska.

Oczekuje się, że siedzenia i wszystkie bułki na amortyzatory będą oferowane za 1800 euro na rynkach europejskich, a wszystko inne - za kolejne 750.

Mazda CX-3 drugiej generacji

Crossover od projektantów z Hiroszimy ulegnie znaczącym zmianom w 2020 roku, sądząc po plotkach wyciekających z australijskiego biura Mazdy. Powinien zostać całkowicie odnowiony, postawiony na zupełnie innej platformie, która zapowiada się jako najbardziej kompletna nowość, na którą stopniowo przechodzi cała klasa B.

Ma inną architekturę o nazwie SKYACTIV-Vehicle. Różnica polega na znacznym zwiększeniu przestrzeni ładunkowej, a także na możliwości pracy z nowymi silnikami, które są obecnie przygotowywane przez biuro projektowe marki.

Wersja produkcyjna Mazda Vision Coupe

Spektakularna koncepcja z 2017 roku wymaga tylko serii, a na pewno w towarzystwie jasnych wrażeń. Ze źródeł zbliżonych do osób z zewnątrz istnieje opinia, że ​​w 2020 r. Model całkowicie elektryczny zadebiutuje w odmianie tego nadwozia i trafi do sprzedaży w 2021 r. Sedan w kształcie coupe powinien konkurować z modelem Tesla S, ale szczegóły elektrowni nie są jeszcze znane.

Przypomnijmy, że pierwszą awarią piór w tym sektorze Mazdy były elektryczne hatchbacki Demio, wydane w limitowanej edycji do oceny. Zostały one wyposażone w akumulator o mocy 20 kW * h i mogły przejechać 200 km na jednym ładowaniu, a tak skromne dziś parametry wyjaśniono bardzo prosto: samochód został wydany w 2012 roku.

Od tego czasu, oczywiście, firma niestrudzenie pracowała nad ulepszeniem zestawu elektrycznego do swoich samochodów i dosłownie w przyszłym roku najprawdopodobniej w końcu będziemy mogli zobaczyć z pierwszej ręki, co udało się osiągnąć.

Wnioski

Mazda jest coraz bardziej uderzająca pod względem zwartości i oszczędności. Jest to jednoznaczny wniosek ekspertów oceniających zmiany w ostatnich latach w składzie tej japońskiej marki. Nie jest to zaskakujące, ponieważ w tej chwili rynek wpisuje się w taki paradygmat.

Nie jest też obca wszystkim istotnym eko-trendom, jednak w tej kwestii występuje znaczne opóźnienie, które pochodzi od niemieckich flagowców rynku, a nawet od japońskich kolegów - przynajmniej od tego samego Nissana lub Toyoty, nie mówiąc już o „Koreańczykach”.

Jednak współpraca zakończona z Toyotą wskazuje, że Mazda ma wszystko pod tym względem: naprawdę naprawdę wykorzystują ją przez długi czas - i wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego przez długi czas, ale kiedy wyjdziemy - nie zostaną zatrzymani.

Cóż, życzymy im powodzenia w tych zmianach i będziemy czekać na dalsze wiadomości od tej marki, o których nasi redaktorzy zobowiązują się niezwłocznie informować naszych czytelników, jak mówią „w pogoni”.

Zostaw Swój Komentarz