Restyling Lada Priora 2020

Dla krajowego kierowcy Priora jest już czymś klasycznym. W przyszłym roku model zmieniłby się 13 lat od wejścia na rynek, aw kwietniu 2017 r. Zebrał milionowy egzemplarz. Wydawałoby się, że normalnym okresem dobrobytu drugiej generacji jest oferta przeciętnego samochodu automatycznego i aktywna praca nad przygotowaniem trzeciej.

Ale jeśli chodzi o ten konkretny samochód, Togliatti są bardzo surowo dostrojone: w przypadku Priory w takiej formie, w jakiej teraz istnieje, nie ma miejsca w przyszłych cenach zakładu.

Wcześniej mówiono, że ostatni samochód o tej nazwie będzie produkowany do połowy 2018 roku. Jednak popyt na niego wciąż się ocieplał, więc AvtoVAZ postanowił go nie odcinać i pozwolić, aby model znalazł się na liście ofert przez kilka lat. Został nawet nieznacznie zmodyfikowany, modernizując, aby ułatwić, że tak powiem, społeczeństwu i z wielu powodów.

Teraz, w oficjalnych dokumentach, homologacja typu pojazdu została przedłużona do grudnia 2019 r., Co oznacza, że ​​przez cały rok samochód ma pełne prawo zjechać z linii montażowych w ilościach dogodnych dla producenta. Uzyskanie pozwolenia było niemożliwe bez znaczącej rewizji linii jednostek energetycznych i dostępnego spektrum paliwowego.

Wygląd zewnętrzny i konstrukcja

Nikt nie zamierza przesadzić nieznacznie ulepszonej Priory na nową platformę B0, pożyczoną od partnerów Renault-Nissan - zepsują ją dla wszystkich X-Rexów i zaktualizowanych dotacji budżetowych, ale nie dla powoli umierającego byłego bestsellera.

Jednak krążą pogłoski, że tak długo nie odważyli się położyć temu kres, właśnie dlatego, że przygotowują na jego podstawie zupełnie nowy, znacznie bardziej obiecujący i nowoczesny model.

Zewnętrzna konstrukcja VAZ-2170 pozostanie w edycji zmiany stylizacji 2013. Co więcej, zostaną wypuszczone tylko w nadwoziu sedana, ponieważ pod koniec 2015 r. Kombi i hatchbacki zostały usunięte z linii montażowej. Możliwe, że główny nacisk zostanie położony na oszczędną modyfikację, obejmującą rozwiązania dla nowej Granty, która w najbliższej przyszłości będzie miała dwucylindrowy system metanowy.

Wnętrze i wyposażenie

Salon pozostanie tym samym Spartanem. Minimalnie wygodne fotele, wysoce kontrowersyjna ergonomia i wciągająca kontrola po innych samochodach. Ale wszystko będzie równie solidne i niezawodne. Chociaż kto i kiedy oczekuje się od królewskich warunków Łada Priora? Nie dlatego, że ten koń roboczy został stworzony i zwykle deklarowano za niego niewłaściwe metki cenowe.

Sprzęt jest podobnie podstawowy, chociaż jest całkiem odpowiedni i wystarczający, nawet w chwili obecnej. Nawet w wersji podstawowej będzie co najmniej jedno urządzenie bezpieczeństwa kierowcy, ABS i czujniki automatycznego włączania wycieraczek i sprzętu oświetleniowego.

Specyfikacje techniczne

Nowe silniki w superwysokim budżecie Priora są teraz nieznacznie zmodyfikowane za pomocą wtryskiwaczy paliwa Delphi lub Continental i oczekuje się, że oba będą miały 1,6 litra każdy i będą wytwarzać około 87 i 106 KM. Dzięki temu, oprócz benzyny 95, będzie można teraz uzupełnić 92. w zmodyfikowanych modelach. Pozostałe parametry techniczne tego urządzenia są następujące:

  • trzynaście calowe koła;
  • budżetowa kontrola klimatu;
  • zdalnie otwierany bagażnik;
  • napęd na przednie koła;
  • pięciobiegowa mechanika rodzimej rośliny;
  • wspomaganie kierownicy (moc elektryczna w nowej wersji zostanie zastąpiona tańszym wspomaganiem);
  • system grzewczy i elektryczne lusterka.

W tej chwili podstawowa wersja kosztuje około 420 tys., A jej maksymalna konfiguracja „zawiesza się” i wszystkie 520. Niestety cena za 2020 r. Nie została jeszcze ogłoszona - śledzimy nowości producenta.

Lada Priora 2020: zdjęcia

Obejrzyj wideo: # 54. PRIORA NEW VAZ 2170 RESTYLING 2014 AUTO BLOG 2014 (Grudzień 2019).