Nowy rok modelowy Jeep Gladiator 2020

W salonie wystawowym w Los Angeles w 2018 roku Jeep zaprezentował swój bardzo jasny nowy produkt, o którym mówi się od ponad roku. Natychmiast nazwano go „kabrioletem podbieracza”, „transformatorem podbicia” - który w ogóle nie grzeszył w rzeczywistości, ponieważ dzięki tej maszynie możesz naprawdę zrobić wszystko, co chcesz, dostosowując ją do aktualnych potrzeb.

Według twórców druga generacja poprzednio zbudowanej na podstawie groteskowej przystawki Wagoneer przejdzie z konkretnej klasy pełnowymiarowej na średnią - znacznie bardziej popularną wśród odbiorców i ciekawą z punktu widzenia modyfikacji.

Argumentują, że celem było zapewnienie światu samochodu na długie podróże i pokonanie prawdziwego off-roadu, ale jednocześnie bardzo wygodnego i estetycznego, a nie działającego muła na budowach.

Zobaczmy, jak im się udało!

Wygląd zewnętrzny i konstrukcja

Soplatform z czwartym Jeep Wrangler, pickup prawie całkowicie powtarza to w swojej konstrukcji. Jednocześnie daje ładowność 725 kg i możliwość wyposażenia przyczepy do prawie 3,5 tony. Jedyną dostępną modyfikacją kabiny jest czterodrzwiowa kabina z dwoma rzędami siedzeń. Opona zapasowa została wyjęta do przedziału ładunkowego i pasowały tam nawet powiększone opony 35-calowe.

Wygląda też na kilka niespodzianek - prawie wszystko, na przykład Ranglera: jeden do jednego z tymi samymi zaokrąglonymi reflektorami i siedmio-szczelinową kratką. Zewnętrzne źródło zasilania jest podłączone z tyłu. Kabinę można wybrać w dwóch wersjach: z dwoma rodzajami twardego i miękkiego dachu.

Dzięki temu samemu starszemu bratu samochód może łatwo zmienić się w kabriolet, całkowicie pozbywając się zarówno cougga, jak i dachu, a nawet wie, jak złożyć przednią szybę i zdjąć drzwi, stając się czymś w rodzaju klasycznego romantycznego safari.

Wnętrze i wyposażenie

Projektanci z Ohio nie zadawali się drobiazgami w zakresie dekoracji wnętrz i nie znajdziesz żadnych kompromisów: wszystko jest bardzo solidne, stylowe i w żaden sposób nie jest ograniczane przez to, co grzeszy wielu producentów pickupów, wierząc, że konie nie są ważnymi zachwytami.

Nowoczesny Gladiator będzie mógł prezentować najnowszy system muzyczny i rozrywkowy Uconnect z ekranem dotykowym, łącznością ze wszystkimi bezprzewodowymi produktami mobilnymi, ogrzewaniem foteli i klimatyzacją.

A od asystentów kierowcy będzie gotowy przedstawić wymagającym nabywcom doskonałe opcje adaptacyjnego tempomatu, systemu kontroli martwego pola, technologii ostrzegania przed kolizją, kamery przedniej i wielu innych przydatnych rzeczy.

Specyfikacje techniczne

Silnik tego pickupa jest jak dotąd jedynym - tym, który jest uważany za główny dla Wranglera. I jego, jak i pozostałych parametrów wyposażenia technicznego oczekuje się w następujący sposób:

  • sześciocylindrowy „pentastar” o pojemności 3,6 litra i mocy 289 KM (w projekcie uzupełnienie o silnik diesla o mocy 3 litrów i mocy 264 KM);
  • ośmiobiegowa automatyczna lub sześciobiegowa mechanika;
  • system start / stop;
  • napęd na cztery koła w dowolnej konfiguracji.

Jeśli chodzi o odmianę hybrydową, nie ma jeszcze pewności: nie wiadomo nawet, czy Wrangler ją ma. Dlatego tym bardziej niejasne jest, czy postawią go na Gladiatorze. Do tej pory, gotowy do sprzedaży w 2019 roku i zadeklarowany jako model 2020, Jeep Gladiator do tej pory zawiesił cenę 35 tysięcy amerykańskich pieniędzy. Dla porównania, jego podstawa, czterodrzwiowy Rangler, jest obecnie sprzedawana za 31,5 tys.

Przypomnij sobie, że ten pierwszy - pierwszy - Gladiator był równie elegancki jak ciągnik John Deere. Nie jest to zaskakujące, ponieważ w rzeczywistości jest to pierwsza powojenna ciężarówka, która pomimo tego, że została stworzona do celów cywilnych, bardzo szybko i wygodnie mogła dostosować się do żądań armii.

Jeep Gladiator 2020: zdjęcia


Obejrzyj wideo: 2019 Volvo XC90: FULL REVIEW. Volvo's Flagship is Better Than Ever! (Październik 2019).