Wróć do czasu letniego w Rosji w 2020 roku

Przez wiele lat żyliśmy w paradygmacie tradycyjnego sezonowego tłumaczenia wskazówek zegara zgodnie z przejściem na czas zimowy lub letni. Jednak od prawie 9 lat w tej sprawie ustanowiono pewien rodzaj stabilności w wyniku zniesienia tego mechanizmu jako takiego.

Czy to dobrze czy źle? Jakie są perspektywy zegara? Czy coś się zmieni w najbliższej przyszłości? Aby uzyskać te i inne wyjaśnienia, zwróciliśmy się do naszego ustawodawstwa, analiz historycznych, danych statystycznych, a także skonsultowaliśmy się ze znanymi lekarzami i ekonomistami z kraju.

Jaki system obliczania czasu w Federacji Rosyjskiej jest obecnie aktualny?

W szczególności wszyscy żyjemy w okresie zimowym, bez sezonowej zmiany rąk o godzinę do przodu lub do tyłu. System ten działa od 2014 r., A trzy lata wcześniej powszechny czas letni został ustanowiony w kraju, podobnie bez sezonowych zmian, zapisany w szeroko zakrojonej „reformie czasu”, jak ją nazwali ludzie. W rezultacie w Rosji działa jednolity system z 11 zatwierdzonymi strefami czasowymi.

Prawdopodobieństwo czasu letniego w 2020 roku

Rok temu przeprowadzono wśród Rosjan ankietę, w której podniesiono kwestię potrzeby powrotu naprzemiennego czasu letniego i zimowego. Dwie trzecie respondentów opowiedziało się za zwrotem wszystkiego po staremu.

Czas czysto letni, ponieważ trwał od 2011 do 2014 roku, możliwe, że nikt już nie podniesie ręki: wszyscy pamiętają, jak „zabawnie” było stracić dobry sen w lecie, kiedy słońce wstało przez wiele godzin, zanim zaszło słońce każdy ma budzik, a wieczorem tego samego lata wracasz z pracy, tak naprawdę, na czubku głowy. Co oczywiście wydłuża okres przymusowego „uwięzienia” przed telewizją Rosjan, ale znacznie skraca czas na spacery i aktywne życie w czasie wolnym. Tak, i ogólnie słońce daje mniej radości - a jednak jest bardzo szkodliwe dla ciała.

Jeśli nawet tak, to z dużym prawdopodobieństwem zwrócą sezonowego skoku. Ponadto opinia publiczna ostatnio coraz częściej dyskutuje na ten temat. Nawiasem mówiąc, posłowie z podobną inicjatywą, prawie co roku, zgłaszają się. W związku z tym, jak wiadomo, nie ma dymu bez ognia. Jest jednak mało prawdopodobne, aby miało to miejsce w 2020 r .: takie decyzje zmieniają się, zwykle na bardzo długo. I nawet dłużej są one uruchamiane.

Plusy i minusy transferu zegara w Rosji

Powrót do czasu letniego jest korzystny przede wszystkim dla reklamodawców i telewizji, żartują eksperci. Rzeczywiście, kiedy dzień przesuwa się do przodu w ciepłych porach roku, na przykład, jeśli skończysz pracę o 18, wrócisz do domu za półtorej godziny, a następnie o 8-9 dostaniesz absolutną noc, w ten czy inny sposób, prowadząc cię do domu.

W rezultacie ludzie narzekają, że w rzeczywistości „żyją w pracy”, narzekając na całkowity brak uzyskania odpowiedniej dawki światła słonecznego i ciepła w naturalny sposób. I to tylko w środkowoeuropejskiej części kraju. Jeśli weźmiemy pod uwagę warunki tej samej Dalekiej Północy, specyfikę górzystego terenu, obraz będzie jeszcze bardziej smutny.

Ponadto zimą trzeba wstać „ani światła, ani świtu” - dosłownie: dzieci w ciemnościach udadzą się do placówek edukacyjnych i to nie tylko w rejonie szczytu przesilenia zimowego, ale wszystkie miesiące zimowe są całkowite. To prawda, że ​​wieczorem będzie trochę jaśniej, jednak wraz z upływem dnia, kiedy już tak jest, robi się ciemno po 5-6 godzinach, nadal nie będzie ulgi.

Opinia somnologów, psychologów i ekonomistów

Początkowo sezonowe przekazywanie zegarków było podejmowane pod względem oszczędności energii w procesie industrializacji. W grubym 2000 roku zdecydowaliśmy, że kwestia braku energii nie jest tego warta, więc możesz łatwo przestawić się na czas zimowy, mimo że zacznie on „jeść” znacznie więcej pieniędzy z budżetu.

To prawda, że ​​jeśli przejdziemy do statystyki, nie zostaną przeprowadzone poważne, długoterminowe i zakrojone na szeroką skalę badania na ten temat. W związku z tym z ekonomicznego punktu widzenia nie można obliczyć konkretnej korzyści z translacji strzałek lub stałego przebywania w określonym systemie.

Jeśli chodzi o zmianę czasu letniego i zimowego, góra nadal reprezentuje większość zamożnej Kanady i USA, a także część regionów Australii, Ameryki Południowej i Afryki. A do niedawna w Europie było dokładnie tak, ale w latach 2018-2019 stopniowo zaczynają porzucać tę praktykę, przechodząc do stałego czasu, ponieważ uważają szkodę dla zdrowia ludzkiego i psychikę przejścia z czegoś więcej niż zaniedbywanie oszczędności energii elektrycznej. No cóż, standard życia w Europie oczywiście pozwala ... A tak przy okazji, a co ze wspomnianym efektem na ciało każdego w szczególności?

Opinia somnologów jest jednoznaczna: ostre tłumaczenie przez całą godzinę jest szkodliwe dla zdrowego snu. Faktem jest, że nasz wewnętrzny „zegarek” od pewnego czasu rozwija uporczywy nawyk budzenia się i zasypiania w tym samym czasie. Jest to oczywiście w przybliżeniu - wszystko zależy od stanu zdrowia, indywidualnych nawyków, stabilności codziennego schematu itp.

Niemniej jednak, gdy zegarek jest przesunięty do przodu, my z jednej strony cieszymy się dodatkowym porannym zegarkiem, gdy sam Bóg kazał swojej córce moczyć się w łóżku, ale jednocześnie kategorycznie odmawiamy zaśnięcia o tej samej godzinie wcześniej.

I w rezultacie, oczywiście, nie śpimy wystarczająco dobrze, ponieważ dla zdrowego snu, szczególnie dla dzieci, ważne jest nie tylko przestrzeganie tych samych godzin przebudzenia i wyjazdu na nocny odpoczynek, ale także jego czas trwania.

W lecie - podobnie wszystko nie jest idealne. Pamiętasz, jak to było obudzić się, gdy wiosną cofnąłeś strzałę: wszyscy chodzili jak somnambuliści, ale wieczorem, na godzinę przed czasem „bainki” odesłali, gryzli nos? ... lekarze i psycholodzy dzwonili nam do uszu: nerwowość, choroby układu sercowo-naczyniowego, bóle głowy, zmęczenie, obniżony ton i energia, definitywne zepsucie nastroju. Jednym słowem, stres, cokolwiek powiesz ...

Jak być w takiej sytuacji? Właściwie lekarze zdecydowanie opowiadają się za tłumaczeniem wskazówek zegara. Ale dla stopniowego. Na przykład przez piętnaście do dwudziestu minut przez trzy do czterech miesięcy. Ale kto będzie tym zawracał głowę? Koszt emisji i obowiązkowe zniekształcenia, niespójności w terenie, niedokładność całego procesu będą takie, że nie wiadomo jeszcze, co zrobi więcej szkody ...

Oto taki impas. Jak myślisz, co powiesz na powrót do czasu letniego w naszym kraju i ogólnie transfer zegarków? Napisz w komentarzach swoją opinię na ten temat, a także zadaj pytania, na które nie mieliśmy czasu odpowiedzieć. Nasi redaktorzy wypróbują następujące materiały na ten temat, aby upewnić się, że skonsultujemy się z większą liczbą specjalistów.